Özgür Balpınar'ın çocuk edebiyatı yapıtlarının Türkçenin söz varlığı açısından incelenmesi
The study of children's literature books of Özgür Balpınar in terms of Turkish vocabulary elements
- Tez No: 746122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Özgür Balpınar'ın çocuk edebiyatı yapıtları söz varlığı ögeleri açısından incelenmiştir. Bu çalışmada söz varlığı ögelerinden“atasözleri, birleşik fiil, deyimler, ikilemeler, ilişki sözleri”alt kategoriler olarak belirlenmiştir. Bu söz varlığı ögelerinin ne sıklıkta ve ne düzeyde yansıttığını göstermek amaçlanmıştır. Balpınar'ın çocuk edebiyatı alanında hikâye türünde yazdığı 8 kitabın tespit edilen söz varlığı ögeleri içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çözümlenen ögeler incelenen kitap için ayrı ayrı abecesel olarak sıralanmıştır. Yine incelenen her bir kitabın söz varlığı ögelerinin sıklık ve yüzdelerini gösteren tablolara yer verilmiştir. Balpınar'ın incelenen çocuk edebiyatı eserlerinde çeşitli söz varlığı unsurlarına yer verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Tespit edilen söz varlığı ögelerinden birinci sırada deyimlere ya da birleşik fiillere, daha sonra ikilemelere, sonrasında ilişki sözlerine, en az ise atasözlerine yer verdiği saptanmıştır. İnceleme sonucunda çocukların Özgür Balpınar'ın çocuk edebiyatı eserleriyle tanıştırılmaları gerektiği, bu kitapları okuyan çocukların kelime dağarcıklarının artacağı, anlatım becerilerinin gelişeceği, Türkçenin inceliklerini daha iyi kavrayabileceği kısacası anadili olan Türkçeden zevk alacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Özgür Balpınar's works of children's literature were studied in terms of vocabulary elements. In this study,“proverbs, compound verbs, idioms, reduplications, relationship words”were identified as subcategories of vocabulary elements. It is aimed to show how often and at what level these vocabulary elements are reflected. The vocabulary elements of 8 books that Balpınar wrote in the genre of stories in the field of children's literature were analyzed by content analysis method. The analyzed elements are listed in alphabetical order separately for the studied book. Also, tables showing the frequencies and percentages of the vocabulary elements of each book studied are included. It was concluded that Balpınar included various vocabulary elements in the children's literature works studied. It has been identified that among the detected vocabulary elements, it includes idioms or compound verbs in the first place, then reduplications, then relationship words, and at least proverbs.As a result of the study, it was concluded that children should be introduced to the works of children's literature by Özgür Balpınar, that the vocabulary of children who read these books will increase, their expression skills will improve, they can better appreciate the subtleties of Turkish, in short, they will enjoy their mother tongue.