Statistical comparison of measurement hardware used in LTE performance assessment
LTE performans değerlendirmesinde kullanılan ölçüm donanımının istatistiksel olarak karşılaştırılması
- Tez No: 746128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IVICA KOSTANİC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Florida Institute of Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yaygın mühendislik uygulamalarında, hücresel ağ planlaması, ağ performansının izlenmesi ve REA (Radyo Erişim ağı) optimizasyonu için sürücü test ekipmanı kullanılır. Sürücü test ekipmanı, ticari telefonlara, kontrol kanalı tarayıcılarına veya özel alıcılara dayalı olabilir. Ancak, Uzun Vadeli Evrim (UVE) durumunda, her tür ölçüm ekipmanı, Adanmış Kontrol Kanalının (AKK) Referans Sinyal Alınan Gücünü (RSAG) ölçer. RSAG, UVE hücresel iletişim ağlarında kapsama alanı ve QoS'nin (Hizmet Kalitesi) temel bir göstergesidir. Ağ performansının değerlendirilmesini sağlayan zaman ölçüm miktarlarının çoğuna Temel Performans Göstergeleri (TPG'lar) adı verilir. Bu çalışmanın amacı, ölçüm ekipmanlarını RSAG TPG toplama yeteneklerine göre sıralamaktır. RSAG TPG veri toplamasına dayalı olarak sürücü test ekipmanının kalitesini karakterize etmek için enterpolasyon ve diğer istatistiksel yöntemler gibi çeşitli matematiksel teknikler kullanılır.
Özet (Çeviri)
In common engineering practice drive test equipment is used for cellular network planning, network performance monitoring and RAN (Radio Access Network) optimization. The drive test equipment may be based on commercial phones, control channel scanners or custom receivers. However, in the case of Long Term Evolution (LTE), each type of measurement equipment measures the Reference Signal Received Power (RSRP) of the Dedicated Control Channel (DCCH). The RSRP is a fundamental indicator of the coverage and QoS (Quality of Service) in the LTE cellular communication networks. Most of the time measurement quantities that provide assessment of the network performance are referred to as the Key Performance Indicators (KPIs). The objective of this study is to rank the measurement equipment based on their ability in collecting RSRP KPI. Various mathematical techniques such as interpolation and other statistical methods are used to characterize the quality of the drive test equipment based on the RSRP KPI data collection.