KOBİ ölçeğindeki şirketlerin sürdürülebilirliği için IKY süreçlerine uygun olgunlaşma modeli
HRM maturation model for the sustainability of SMEs
- Tez No: 746127
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYYİP ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İnsan kaynaklarının şirketlerin en temel varlığı olarak artan önemi göz önüne alındığında, İKY süreçlerinin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi, organizasyonların hedeflerine ulaşması için değerlidir. Bu durum ülkemizde ekonominin can damarı olan ve istihdamda ağır yük taşıyan KOBİ lerin sürdürülebilirliği açısından çok daha kritiktir. Araştırmada, öncelikli olarak İKY uygulamalarının şirketlerin performansına etkileri hakkında literatür katkıları ve bu süreçlerin geliştirilmesi için kullanılan olgunlaşma modelleri genel olarak ele alınmıştır. Sonraki bölümde İK süreçlerinin geliştirilmesi açısından en bilinen olgunlaşma modellerinden biri olan P-CMM'in detaylı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın uygulama bölümüne hazırlanması için KOBİ lerde İKY süreçlerine hizmet edecek bir olgunluk modeli alternatifi hazırlanmıştır. Burada metodik yaklaşım olarak“Temellendirilmiş Teori”kullanılmıştır. Dördüncü bölüm hazırlanan alternatif modelin tanıtımı hakkındadır. Son bölümde geliştirilen model SAMIB (Sakarya Makine İmalatçıları Birliği) kapsamındaki makine imalatı yapan 16 firma ile uygulanmıştır. Uygulama aşamaları detaylı olarak aktarılmıştır. Değerlendirme bulguları yorumlanmış, yönetsel uygulamalara ilişkin öneriler ile birlikte detaylı bir şekilde sunulmuştur. Bu çalışmanın KOBİ'lerde İK uygulamalarının değerlendirilmesine ve geliştirilmesine yönelik araştırmalara zemin oluşturması ve olgunluk modellerinin ampirik uygulamalarına dair eksikliğin giderilmesi açısından fayda sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Given the increasing importance of human resources as the most fundamental asset of companies, evaluating and improving HRM processes is valuable for organizations to achieve their goals. This situation is much more critical in terms of the sustainability of SMEs, which are the lifeblood of the economy in our country and carry a heavy burden in employment. In the research, primarily the literature contributions on the effects of HRM practices on the performance of companies and the maturation models used for the development of these processes are discussed in general. In the next section, P-CMM, which is one of the most well-known maturation models for the development of HR processes, is evaluated in detail. In the third part, a maturity model alternative that will serve the HRM processes in SMEs has been prepared in order to prepare the research for the application part.“Grounded Theory”is preferred as a methodical approach. The fourth chapter is about the presentation of the alternative model prepared. The model developed in the last section was implemented with 16 companies that produce machinery within the SAMIB (Sakarya Machinery Manufacturers Association). Evaluation findings were interpreted and presented in detail together with suggestions regarding managerial practices. It is expected that this study will provide a basis for research on the evaluation and development of HR practices in SMEs and will be beneficial in terms of eliminating the lack of empirical applications of maturity models.