Application of two dimensional and high surface area materials in energy conversion and storage devices
Enerji dönüştürme ve depolama cihazlarında iki boyutlu ve yüksek yüzey alanlı malzemelerin uygulanması
  1. Tez No: 746131
  2. Yazar: ONUR ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEX ZETTL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of California Berkeley
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde sunulan çalışma, yeni teknikler ve cihazlar tanıtarak iki boyutlu (2B) ve yüksek yüzey alanlı malzeme entegrasyonunun enerji toplama ve depolama cihazlarına entegrasyonunun gücünü vurgulamayı amaçlamaktadır. Teknikler ve cihaz mimarileri benzersizdir ve deneysel yoğun madde fiziği, malzeme büyümesi ve sentezinde yeni düşünme yollarını teşvik ederken, bilim ve mühendisliğe yeni bakış açıları sağlar. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır: Bölüm I, iki boyutlu ve yüksek yüzey alanlı malzemeleri tanıtır. Bölüm II, enerji toplama cihazları ve grafen, altıgen bor nitrür (h-BN) ve grafen aerojel (GA) entegrasyonu ile farklı güneş pili mimarilerinin gösterilmesine odaklanır. Bölüm III'te, lityum iyon piller (LIB'ler) ve lityum hava pilleri (Li-air) için farklı yüksek yüzey alanlı malzemeleri birleştirerek çeşitli enerji depolama cihazı mimarileri tanıtılmaktadır: bor nitrür aerojelleri (BNAG), bor nitrür nanotüpleri (BNNT'ler) veya grafen aerojelleri (GA). Ek ölçümler, ek şekiller ve ayrıntılı üretim yöntemleri ekte tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The work presented in this thesis aims to emphasize the power of two dimensional (2D) and high surface area material integration into energy harvesting and storage devices by introducing new techniques and devices. The techniques and device architectures are unique and encourage new ways of thinking in experimental condensed matter physics, material growth, and synthesis, while providing new perspectives to science and engineering. This thesis consists of three parts: Part I introduces two dimensional and high surface area materials. Part II focuses on energy harvesting devices and the demonstration of different solar cell architectures with integration of graphene, hexagonal boron nitride (h-BN), and graphene aerogel (GA). In Part III, various energy storage device architectures are introduced for lithium ion batteries (LIBs) and lithium air batteries (Li-air) by incorporating different high surface area materials: boron nitride aerogels (BNAG), boron nitride nanotubes (BNNTs), or graphene aerogels (GA). Additional measurements, supplementary figures, and detailed fabrication methods are discussed in the appendix.