Tolkien Legendarium'unun çevre tarihi perspektifinden eko-eleştirel analizi
Eco-critical analysis of Tolkien's Legendarium from an environmental history perspective
- Tez No: 746140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Tarih, Public Administration, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çevre Tarihi insanlığın, toplumların ve devletlerin içerisinde yer teşkil ettikleri çevre ile etkileşimini ekoloji bilimi ve tarihi vesikalar ışığında inceleyen bir araştırma alanıdır. Eko-eleştiri ise kültür ve edebiyatın ekolojik perspektiften incelenmesine dayanan bir çalışma alanıdır. Bu çalışma çevre tarihi ve eko-eleştiri gibi araştırma alanlarını Tolkien Legendarium'u örneğinde buluşturmaktadır. 20. yüzyılın ilk yarısında İngiliz dilbilimci John Ronald Reuel Tolkien tarafından kaleme alınan Legendarium edebi niteliğinin yanı sıra kendi içerisinde binlerce yıllık bir tarih barındırmaktadır. Tolkien inşa ettiği Legendarium içerisine detaylı şekilde planlanmış bir coğrafya, jeolojik değişimler, toplumsal yapılar, diller, kültürler ve devletler yerleştirmiştir. Bu çalışma tüm bu oluşumların çevre ile ilişkisini konu edinmektedir. Bu araştırma çevre tarihi ve eko-eleştiri perspektiflerini Tolkien Legendarium'unu oluşturan eserlere uygulayarak bir analiz oluşturmaktadır. Bu kapsamda J.R.R. Tolkien'in Legendarium'u oluşturan metinleri analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu açıdan bu çalışma Tolkien'in eserlerine odaklanmasıyla anlatı araştırmasının ve Tolkien'in eserlerindeki ekolojik bağlantıların derinlemesine açıklanmasıyla durum araştırmasının özelliklerini barındırmaktadır. Bu araştırma inşa edilirken Tolkien Legendarium'un belli bir dönemi yerine tüm zaman çizelgesi ele alınmıştır. Bundan dolayı bu araştırma uzun dönemli bir araştırmadır. Orta Dünya tarihi boyunca büyü, savaşlar ve sanayileşme gibi faaliyet alanlarının ekolojik boyutuna dair bulgulara sahip olan bu çalışma Orta Dünya'da doğaya yabancılaşıp onu değiştiren ve dönüştüren tüm unsurların yok olduğu sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Environmental History is a research field that examines the interaction of humanity, societies and states with the environment in which they are located in the light of ecology and historical documents. Eco-criticism is a field of study based on the examination of culture and literature from an ecological perspective. This study brings together research areas such as environmental history and eco-criticism with the example of Tolkien Legendarium. Written by the English linguist John Ronald Reuel Tolkien in the first half of the 20th century, Legendarium has a history of thousands of years in addition to its literary quality. Tolkien placed a detailed planned geography, geological changes, social structures, languages, cultures and states into the Legendarium he built. This study deals with the relationship of all these formations with the environment. This research creates an analysis by applying the perspectives of environmental history and eco-criticism to the works that make up the Tolkien Legendarium. In this context, J.R.R. Tolkien's texts that make up the Legendarium have been tried to be analyzed. In this respect, this study has the characteristics of narrative research with its focus on Tolkien's works, and case study with an in-depth explanation of ecological connections in Tolkien's works. While constructing this research, the entire timeline of Tolkien Legendarium was considered instead of a certain period. Therefore, this study is a long-term study. This study, which has findings on the ecological dimension of fields of activity such as magic, wars and industrialization throughout the history of Middle-earth, concludes that all elements that alienated nature and changed and transformed it disappeared in Middle-earth.