Belirli kemoterapötikler ve kolesterol ilaçlarının in vitro beyin tümörü modeli üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of specific chemotherapeutics and cholesterol drugs on an in vitro brain tumor model
- Tez No: 746158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELANUR AYDIN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Beyin tümörleri, diğer tümörlere kıyasla yetişkinlerde daha nadir görülsede, bebeklerde ve çocuklarda kansere bağlı morbidite ve mortalitenin en yaygın nedenlerinden biridir. Beyin tümörleri ile ilgili en büyük sorunlardan biri kemoterapi ilaçlarının kan-beyin bariyeri nedeniyle beyne istenilen dozda ulaşamamasıdır. Kemoterapi ilaçları, tedavi etkinliğini artırmak için diğer ilaçlarla birlikte verilmektedir. Diğer yandan; kolesterol, hayvan hücre zarının önemli bir bileşenini oluşturan steroid maddedir. Kolesterol sentezini düzenleyen kolesterol geri besleme inhibisyon mekanizmalarının kaybı, malign transformasyonun önemli bir özelliğidir. Literatür incelemesinden, tümör büyümesinin inhibisyonunun, kolesterol veya kolesterol sentezinin varlığını kısıtlayarak sağlanabileceği makul bir varsayımdır. Son zamanlarda kolesterol düzenleyici ilaçlar olan simvastatin ve lovastatin ile kemoterapötiklerin (gemsitabin ve karmustin) eş zamanlı uygulanmasının in vitro beyin tümörü modelinde etkilerinin araştırılmadığı bulunmuştur. Mevcut tezde, literatürdeki bu boşluğun doldurulması amaçlanmaktadır. Hücre Canlılığı Tespit Kiti-8, test bileşiklerinin hücre canlılığı üzerindeki etkilerini belirlemek için kullanılmış ve insan nöroblastom SH-SY5Y hücrelerinde her bileşik için IC20 konsantrasyonları belirlenmiştir. Daha sonra test bileşiklerinin apoptoz üzerindeki etkileri hem kolorimetrik hem de western blot analizi ile ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, statinler hem tek başına hem de kemoterapötiklerle birlikte uygulandığında doza bağlı bir şekilde proliferasyonu inhibe etmiştir. Özellikle, lovastatinin hem gemsitabin hem de karmustinin etkinliğini artırarak apoptozu indüklediği her iki yöntemde de gösterilmiştir. Yapılan testlerden elde edilen bulguların bir sonucu olarak, statinlerin şu anda kullanılan antikanser ilaçlarının etkinliğini potansiyel olarak artırabilecek yeni bir nöroblastoma tedavi seçeneği olabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Althouhg brain tumors are less common in adults compared to other tumors, they are one of the most common causes of cancer-related morbidity and mortality in the infants and children. One of the biggest problems about brain tumors is that chemotherapy drugs cannot reach the brain in the desired dose due to the blood-brain barrier. Chemotherapy drugs are given in combination with other drugs to increase treatment efficiency. On the other hand; Cholesterol is a steroid substance that forms an important component of the animal cell membrane. The loss of cholesterol feedback inhibition mechanisms that regulate cholesterol synthesis is an important feature of malignant transformation. From the literature review, a reasonable assumption is that tumor growth inhibition can be achieved by restricting the presence of cholesterol or cholesterol synthesis. Recently, it was found that simvastatin and lovastatin, which are cholesterol-regulating drugs, and the effects of simultaneous administration of chemotherapeutics (gemcitabine and carmustine) on in vitro brain tumor model were not investigated. In the current thesis, ıt ıs aimed to fill this gap in the literature. Cell Viability Detection Kit-8 was used to determine the effects of test compounds on cell viability and IC20 concentrations were determined for each compound in human neuroblastoma SH-SY5Y cells. Then, the effects of test compounds on apoptosis were revealed both colorimetrically and by western blot analysis. According to the results obtained, statins inhibited proliferation in a dose-dependent manner, both when administered alone and with chemotherapeutics. In particular, it was demonstrated in both methods that lovastatin induced apoptosis by increasing the efficiency of both gemcitabine and carmustine. As a result of the findings from the tests, ıt is suggested that statins may be a new neuroblastoma treatment option that could potentially enhance the effectiveness of currently used anticancer drugs.