Ters yüz öğrenme modeline dayalı kemoterapi semptom yönetimi eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin başarı, eleştirel düşünme eğilimi ve öz-yönetimli öğrenme becerisine etkisi
The effect of chemotherapy symptom management education based on flipped learning model on nursing students' achievement, critical thinking tendency and self-directed learning skills
  1. Tez No: 746157
  2. Yazar: DİLEK ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırma, ters yüz öğrenme modeline dayalı kemoterapi semptom yönetimi eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin akademik başarı, eleştirel düşünme eğilimi ve öz-yönetimli öğrenme becerisine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma girişim ve kontrol gruplu (ön test-son test kontrol desenli), tek kör teknikli, randomize kontrollü çalışmadır, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin kullanılmasıyla karma desendedir. Araştırmanın evrenini bir üniversitenin hemşirelik bölümünün ikinci sınıf öğrencileri (N:112), örneklemini güç analizi sonucunda girişim (34 kişi) ve kontrol grubu (34 kişi) olmak üzere toplam 68 kişi oluşturmuştur. Kontrol grubuna geleneksel öğrenme, girişim grubuna ters yüz öğrenme modeline dayalı eğitim programı uygulanmış, her gruba altı hafta, haftada bir saat kemoterapi semptom yönetimi eğitimi verilmiştir. Araştırma verileri; Bilgi Formu, Kemoterapi Semptom Yönetimi Bilgi Testi (KSYBT), Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği, Öz-yönetimli Öğrenme Becerileri Ölçeği, Yapılandırılmış Bireysel Derinlemesine Görüşme Formu, Eğitimci Günlüğü ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the effect of the chemotherapy symptom management education based on the flipped learning model on the achievement, critical thinking, self-directed learning of nursing students. The study is a randomized controlled trial with intervention, control groups (pretest-posttest-control design), single-blind technique, with mixed design, quantitative, qualitative research methods. The study population consisted of second-year students (N:112) in the nursing department, 34 students were taken to the intervention and control groups because of power analysis (n=68). The training program based on traditional learning was applied to the control group, flipped learning was applied to the intervention group, each group received training on chemotherapy symptom management for one hour per week for six weeks. Research data were collected Information Form, Chemotherapy Symptom Management Knowledge Test, Marmara Critical Thinking Tendency Scale, Self-Directed Learning Skills Scale, Structured Individual In-depth Interview Form, Trainer's Diary. The obtained data were analyzed mean, standard deviation, median (minimum-maximum), Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Friedman, chi-square, content analysis.