Kiğı'da Alevîlik ve Pirî Hanikan türbesi
Alevism in Kiğı and Piri Hanikan tomb
  1. Tez No: 746160
  2. Yazar: YUNUS ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Asırlar boyunca Alevîliğin, birçok tanımı yapılmış ve hangi alanın konusu olduğuna dair fikir birliği sağlanamamıştır. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayan Alevî vatandaşlar hakkında akademik düzeyde birçok çalışma yapılmıştır. Zira Alevîliğin yöreden yöreye farklılık gösteren ve birbiriyle uyuşmayan ibadet şekillerini, inanç unsurlarını ve geleneksel uygulamaları bünyesinde barındırması, tasviri ve bilimsel alan çalışmalarının yapılmasını gerektirmektedir. Bu bağlamda çalışmamızda Kiğı Alevîliği inanç, ibadet, örf ve âdet boyutlarıyla ele alınıp objektif bir şekilde betimlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the centuries, many definitions of Alevism have been made and no consensus has been reached on which field it is. Many academic studies have been carried out locally on Alevi citizens living in different regions of Turkey. The fact that Alevism includes forms of worship, belief elements and traditional practices that differ from region to region and do not match with each other requires descriptive and scientific field studies. Kiğı Alevism, which is the main subject of our study, has been dealt with in terms of belief, worship, customs and traditions, and has been described and evaluated in an objective way.