İki farklı dine mensup din görevlilerinin ses handikap endeksi-10 skorlarının, ses hijyeni alışkanlıklarının ve ses eğitimlerinin karşılaştırılması
A comparison of the voice handicap index-10 (vhi-10) scores, vocal hygiene habits, and vocal trainings of religious officials belonging to two different religions
- Tez No: 746206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de yaşayan Hristiyan ve Müslüman din görevlilerinin Ses Handikap Endeksi-10 Skorlarının, Ses Hijyeni Alışkanlıklarının ve Ses Eğitimlerinin Karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de görev yapmakta olan Hristiyan ve Müslüman din görevlileri oluşturmaktadır. Örneklem; rastlantısal örnekleme yöntemi ile belirlenen, 15 imam-hatip ve 5 müezzin-kayyım olmak üzere 20 Müslüman din görevlisi ve kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen 15 papaz ve 5 rahip olmak üzere 20 Hristiyan din görevlisinin dahil edildiği toplam 40 katılımcıdan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin desteklenmesi adına, verilen yanıtların nedenleri ile ilgili detaylı bilgi alabilmek amacıyla örneklem grubundan gönüllü olan 4 kişi ve bunun yanında din görevlilerine ses eğitimi veren 1 koro şefi ve 1 akademisyen olmak üzere 2 kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın istatistik analizinde IBM SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Müslüman ve Hristiyan din görevlilerinin Ses Handikap Endeksi-10 skorlarının normal dağılıp dağılmadığı Shapiro-Wilk test ile incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına bakıldığında, Müslüman din görevlilerinin mesleki eğitim müfredatlarında ses ve müzik eğitiminin yer almadığı, Hristiyan din görevlilerinin ise mesleki eğitim müfredatlarında, tamamının ses ve müzik eğitimi aldığı görülmüştür. Müslüman din görevlilerinin Hristiyan din görevlilerine göre Ses Handikap Endeksi-10 toplam skorunun daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu sonucun ortaya çıkmasında etkili olan nedenin, aralarındaki ses ve müzik eğitimi farkı olduğu düşünülmektedir. Ses hijyeni alışkanlıklarına bakıldığında iki grubun da birbirlerine benzer alışkanlıklara sahip olduğu görülmektedir. Veriler göz önünde bulundurulduğunda, din görevlilerinin mesleğe başladıktan sonra ses sorunlarıyla karşılaşmamaları adına mesleki eğitim sürecinde mutlaka ses ve müzik eğitimi almaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to compare the Voice Handicap Index-10 (VHI-10) Scores, Vocal Hygiene Habits, and Vocal Trainings of religious officials belonging to two different religions. In this study, a mixed-method was used in which quantitative and qualitative research methods are utilized together. The population of this study comprises Christian and Muslim religious officials who render services in Turkey. The Research Sampling; is composed of a total of 40 participants including 20 Muslim religious officials, 15 of whom are imam-preacher and 5 are mouezzin-trustee determined by random sampling method, and 20 Christian religious officials, 15 of whom are priests and 5 are churchmen determined by snowball sampling method. In order to support the provided data and to obtain the detailed information regarding the reasons for the given answers, in-depth interviews were conducted with 4 people who are volunteers from the sampling group, and in addition to those, with 2 people, one of them is a choir conductor and the other one is an academician who are both giving the vocal training to religious officials. IBM SPSS 26.0 software package was used in the statistical analysis of the study. Whether the Voice Handicap Index-10 Scores for Muslim and Christian religious officials showed a normal distribution or not was analyzed by the Shapiro-Wilk test. When checking over the outcomes of the performed analysis, it has been seen that the voice and music training was not included in the vocational training curriculum of Muslim religious officials, and all Christian religious officials took the voice and music training in their vocational training curriculum. It is seen that Muslim religious officials have higher voice handicap index-10 total score than Christian religious officials. It is thought that the reason for this result is the difference in voice and music training between them. When it comes to their voice hygiene habits, it is seen that both of the groups have the same habits in general. Taking into account these data, it is recommended that they must have vocal and music training during their vocational training in order not to encounter any voice problems after religious officials take office.