Çocuklarda pediatrik kanama skorunun von willebrand hastalığı tanısındaki yeri
Suitability of pediatric bleeding score for the diagnosis of von willebrand disease in children
  1. Tez No: 746209
  2. Yazar: ARZUM HANDE KAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN BALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Von Willebrand Hastalığı (vWH) en sık görülen kalıtsal kanama bozukluğudur. Plazmadaki von Willebrand faktörün (vWF) eksikliği veya fonksiyon bozukluğu sonucu oluşur. Tanı için; hastanın kanama öyküsü, semptomlarının özelliği, ailesindeki kanama öyküsü ve vWF düzey ve aktivitesini gösteren laboratuvar değerleri değerlendirilir. Çocuklarda normal ve anormal kanama bulgularını ayırt etmek her zaman kolay değildir. Son 10 yılda yaşam boyu kanama semptomlarını sorgulayan kanama değerlendirme ölçekleri geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı bu ölçeklerden biri olan Pediatrik Kanama Skorlaması'nın (PKS) vWH tanısında kullanımının uygunluğunu belirlemektir. Gereç ve yöntem: Çalışma kesitsel olarak tasarlandı. 18 yaş altı olgular çalışmaya alındı. Hasta grubu olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji polikliniği tarafından izlenen ve 2003-2021 yılları arasında tanı almış vWH tanılı 50 olgu dahil edildi. Kontrol 1 grubu olarak kanama şikayetiyle polikliniğe başvuran ancak laboratuvar parametreleri olağan saptanan 27 olgu dahil edildi. Kontrol 2 grubu olarak kanama dışı herhangi bir nedenle polikliniğe başvuran 30 olgu dahil edildi. Hastaların demografik ve laboratuvar verileri poliklinik dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. PKS hastaların tanı ve tedavi öncesi semptomlarına yönelik olarak retrospektif nitelikte uygulandı. Tüm olgulara yüz yüze veya telefon görüşmesiyle hastanın kendisiyle veya
Özet (Çeviri)
Aim: Von Willebrand's Disease (vWD) is the most common inherited bleeding disorder. It occurs as a result of deficiency or dysfunction of von Willebrand factor in plasma. In the diagnosis, the bleeding history of the patient, the nature of the bleeding, the history of bleeding in the family, and the laboratory values showing the vWF level and activity are evaluated. It is not always easy to distinguish between normal and abnormal bleeding findings in children. Over the last 10 years, bleeding questionnaires have been developed that have standardized bleeding symptoms. The aim of our study is to determine the suitability of the Pediatric Bleeding Questionnaire (PBQ), one of these scales, in the diagnosis of vWD. Material and Methods: The study was designed as cross-sectional study. Cases under the age of 18 were included in the study. As the patient group, 50 patients diagnosed with von Willebrand disease, followed by the Pediatric Hematology outpatient clinic of Ege University Faculty of Medicine and diagnosed between 2003 and 2021, were included. As the control 1 group, 27 cases who applied to the outpatient clinic with the complaint of bleeding but whose laboratory parameters were found to be normal were included. As the control 2 group, 30 cases who applied to the outpatient clinic for any reason other than bleeding were included. Demographic and laboratory data of the patients were obtained retrospectively from the outpatient files. PBS was applied retrospectively for the patients' symptoms before diagnosis and treatment. PBS was performed in all cases by interviewing the patient himself or the parents of patients