Meles deresi ve havzasının iklim değişikliğine yönelik peyzaj kırılganlığının irdelenmesi
Investigation of landscape vulnerability to climate change of Meles stream and basin
  1. Tez No: 746208
  2. Yazar: ILGAZ EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DOYGUN, DOÇ. DR. NURDAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, iklim değişikliğine yönelik peyzaj kırılganlığını maruziyet - iklim duyarlılığı- uyum kapasitesi çerçevesi benimsenerek, hassasiyet ile adaptasyon kapasitesi ilişkisi üzerinden değerlendirmektir. Çalışma alanı olan Meles deresi ve havzası İzmir ile kurduğu fiziksel, ekolojik, tarihi ve kültürel bağları ile yüksek önem taşımaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde peyzaj metrikleri yardımıyla peyzaj desenindeki değişimler belirlenerek hassasiyet üzerine değerlendirmeler yapılmış, ikinci bölümde adaptasyon kapasitesinin değerlendirilebilmesi amacıyla iklim değişikliği ile ilişkilendirilen ekosistem servisleri haritalanmış, son aşamada ise kırılganlık gruplandırmaları gerçekleştirilmiştir. Hassasiyetler ve adaptasyon kapasitelerine göre kırılganlıkların önceliklendirilmesi sonucunda en yüksek kırılganlığa sahip 9 mahalle öncelikli olmak üzere peyzajları iyileştirmeye ve korumaya yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir. Bu çalışmanın, Meles deresi ve havzasına yönelik yapılacak planlama, uygulama ve yönetim faaliyetleri ile benzer bilimsel araştırmalara ışık tutması belenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; is to evaluate the landscape vulnerability to climate change through the relationship between sensitivity and adaptation capacity, by adopting the framework of exposure - climate sensitivity - adaptation capacity. Meles Stream and basin, which is the study area, is a value of high importance with its physical, ecological, historical and cultural ties with İzmir. In the first part of the study, the changes in the landscape pattern were determined with the help of landscape metrics and evaluations were made on sensitivity, in the second part, ecosystem services associated with climate change are mapped in order to evaluate the adaptation capacity and in the last stage, fragility groupings were carried out. As a result of prioritizing vulnerabilities according to their sensitivities and adaptation capacities, solutions have been developed to improve and protect landscapes, with priority for 9 neighborhoods with the highest vulnerability. It is expected that this study will set an example for the planning, implementation and management activities of Meles Stream and its basin and similar scientific researches.