A356 alüminyum alaşımlı jantlarda kaplama işlemi için yüzey hazırlama süreçlerinin optimizasyonu
Optimization of surface treatment processes for coating operation of A356 aluminum wheels
  1. Tez No: 746247
  2. Yazar: TUĞÇE BÜŞRA ATAGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EGE ANIL DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Alüminyum alaşımlı jantlara uygulanan boya kaplama ve yüzey hazırlama prosesleri jantların korozyona karşı dirençli olmaları sağlayan en önemli işlemlerdir. Bu tez kapsamında, A356 alüminyum alaşımlı jantlar için yüzey hazırlama sürecinin değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Yüzey hazırlama süreci, kullanılan kimyasalların optimum çalışma koşullarının araştırılması şeklinde gerçekleştirilirken, etkinliğinin değerlendirilmesi ise çeşitli boya test performanslarına göre yapılmıştır. Bu amaçla, jant yüzeyinin boyama sürecine hazırlanması için uygulanan kimyasalların etkileri incelenmiş ve optimum süreç parametreleri belirlenmiştir. Yüzey hazırlama prosesi 1 (YHP-1) ve yüzey hazırlama prosesi 2 (YHP-2) olmak üzere iki farklı prosesin etkileri çalışılmıştır. Proses sonrası numunelerde kaplamaların yüzeye tutunma kabiliyetlerinin belirlenmesi amacıyla yapışma, taş darbe, sıcak suya daldırma ve termal çevrim testleri uygulanmıştır. Numunelerin korozyon dirençleri ise filiform, tuzlu sis ve kimyasal dayanım testleri ile belirlenmiştir. Hem YHP-1 hem de YHP-2 prosesi; yapışma, sıcak suya daldırma ve termal çevrim testlerine göre, A356 alüminyum alaşımlı jantlarda kaplamaların yüzeye tutunma kabiliyetlerinin, kimyasal dayanım testine göre de korozyon dirençlerinin iyileşmesinde olumlu ve benzer etkilere sahip olmuşlardır. Taş darbe testi sonuçlarına göre, YHP-1 ile karşılaştırıldığında, YHP-2 prosesi yüzeye tutunma özelliğine bağlı kaplama dayanımını %50 oranında arttırırken, filiform korozyon ve tuzlu sis testlerinde elde edilen sonuçlara göre, YHP-2 prosesi sayesinde A356 alüminyum alaşımlı jantların korozyon direnci üzerinde sırasıyla %47 ve %67 oranlarında daha fazla iyileşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most significant processes that make aluminum alloy wheels corrosion resistant are the paint coating and surface preparation processes. This thesis investigated the assessment and enhancement of the surface preparation procedure for A356 aluminum alloy wheels. While the surface preparation procedure was carried out by determining the optimal working conditions of the chemicals utilized, its efficacy was evaluated using various paint test results. The effects of the chemicals used to prepare the rim surface for the painting process were investigated for this purpose, and optimum process parameters were identified. The impacts of two different methods were investigated: surface preparation process 1 (YHP-1) and surface preparation process 2 (YHP-2). The adhesion ability of the coatings to the surface in the post-process samples was determined using adhesion, stone impact, hot water immersion, and thermal cycling tests. Filiform, salt fog, and chemical resistance tests were used to measure the corrosion resistance of the samples. Both the YHP-1 and YHP-2 methods improved the adhesive capabilities of the coatings on the A356 aluminum alloy wheels according to adhesion, hot water immersion, and thermal cycling tests, as well as the corrosion resistance according to the chemical resistance test. According to the results of the stone impact test, compared to the YHP-1, the YHP-2 process increased the coating strength due to surface adhesion by 50%, while according to the results obtained in the filiform corrosion and salt fog tests, the YHP-2 process achieved greater improvement in the corrosion resistance of A356 aluminum alloy wheels by 47% and 67%, respectively.