Ameliyathanede çalışan sağlık profesyonellerinin ekip çalışmasına ilişkin tutumlarının hasta güvenliği üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of the attitudes of healthcare professionals working in the operating room towards teamwork on patient safety
- Tez No: 746279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç:Bu araştırma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesindeki ameliyathanede çalışan sağlık ekibi üyelerinin ekip çalışmasına ilişkin tutumlarının ve bunun hasta güvenliği üzerine etkisini belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmatanımlayıcı kesitsel olarak, 15.04.2019-15.07.2019 tarihleri arasında, bir üniversite hastanesi ameliyathanede çalışan sağlık profesyonelleri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesi araştırmanın etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır.Uygulamaya başlamadan önce araştırmacı tarafından katılımcılara gerekli açıklamalar yapılmış, sözlü ve yazılı onamları alınmış ve katılımcıların ölçekleri içtenlik ve samimiyetle doldurmaları istenmiştir.Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Veri Toplama Formu , Ekip Çalışması Tutumları Ölçeğiformları ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler sayı yüzde, ortalama, Ki-kare analizi, Korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca guruplar arasındakiortalama karşılaştırımlarda iki grup olması durumunda t testi ve /veya Mann-Whitney U testi, üç veya daha fazla grup olması durumunda ise Anova ve/veya Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the Study:This research was carried out to determine the attitudes of the health team members working in the operating room of Aydın Adnan Menderes University Hospital towards teamwork and its effect on patient safety. Method:This research, as an analytical cross-sectional study,was held between 15.04.2019 and 15.07.2019 with the participation of health professionals working in the operating room of a university hospital. Ethics committee approval and institutional permission were obtained before the study.Before starting to gather data, necessary explanations were given to the participants by the researcher, their verbal and written consents were obtained, and the participants were asked to fill in the scales sincerely.The data were collected with the Data Collection Form prepared by the researcher and the Teamwork Attitudes Questionnaire (TAQ). In the process of analyzing data, descriptive statistics,percentage, mean, Chi-square analysis, and correlation analysis were used.In addition, t-test and/or Mann-Whitney U test were used when the number of groups that are compared was two, and Anova and/or Kruskall Wallis H test was used in case the number of groups that are compared is three.