Alzheimer hastalarında beyni besleyen arterlerin morfometrik olarak değerlendirilmesi: Bir radyolojik anatomi çalışması
Morphometric evaluation of the arteries supplying the brain in alzheimer's patients: A radiological anatomy study
- Tez No: 746290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAPATYA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Alzheimer hastalarının cerebral kan akımını yönlendiren arterlerin morfometrik özelliklerinin tanımlanması ve sağlıklı bireylerle aralarında farklılık olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Biruni Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı arşivinde bulunan ve 2016-2021 yılları arasında çekilmiş 18 yaş üzerindeki 30 Alzheimer hastası (16 kadın, 14 erkek) ve 30 kontrol grubuna (15 kadın, 15 erkek) dahil edilen toplam 60 bireye ait Manyetik Rezonans (MR) anjiyografi görüntüleri retrospektif olarak incelendi. A. carotis interna (ACI) ve bu arterin dalları olan a. cerebri anterior (ACA) ve a. cerebri media (ACM)'ya ait çap ve uzunluk ölçümleri Radiant Dicom Viewer uygulaması ile ölçüldü. Yapılan ölçümlerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Ölçüm değişkenleri bakımından Alzheimer hastaları ve kontrol grubu arasındaki farklılıkların belirlenmesi ve cinsiyete göre farklılıklar için bağımsız örneklem t testi kullanıldı. Etki büyüklük değerleri için Cohen d'si kullanıldı. Bulgular: Yapılan ölçümler sonucunda, Alzheimer hastalarında sağ ve sol taraf ACI çap, sag taraf ACI uzunluk, sağ ve sol taraf ACM uzunluk ve çap, sağ taraf ACA çap ölçümlerinin kontrol grubuna göre daha küçük olduğunu saptadık. Sol taraf ACI uzunluk, sağ ve sol taraf ACA uzunluk ve sol taraf ACA çap ölçümlerinde ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık görülmedi. Sonuç: Elde edilen morfometrik ve tanımlayıcı veriler, kesin bir tedavisi olmayan AH'nin erken teşhisine ve böylece hastalığın ilerlemesini engelleyici önlemlerin alınmasına ışık tutacak ve uygulanacak tedavi yöntemleri için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to define the morphometric features of the arteries that direct cerebral blood flow in Alzheimer's patients and to reveal whether there is a difference between them and healthy individuals. Materials and Methods: In our study, MR angiography images of 60 individuals over the age of 18, 30 Alzheimer (16 female, 14 male) and 30 control group (15 female, 15 male) and taken between 2016-2021 in the archives of Biruni University Radiology Department were analyzed retrospectively. Diameter and length measurements of internal carotid artery (ACI) and branches of this artery, cerebri anterior (ACA) and cerebri media (ACM), were measured with the Radiant Dicom Viewer application. Statistical analysis of the data obtained from the measurements was made. Independent sample t-test was used to determine the differences between Alzheimer's patients and the control group in terms of measurement variables and to determine the differences according to gender. Cohen d was used for effect size values. Result: As a result of the measurements, we determined that the right and left side ACI diameter, right side ACI length, right and left side ACM length and diameter, right side ACA diameter measurements were smaller than the control group. There was no significant difference between the groups in terms of left side ACI length, right and left side ACA length and left side ACA diameter measurements. Conclusion: The morphometric and descriptive data obtained will shed light on the early diagnosis of AD, which has no definitive treatment, and thus take measures to prevent the progression of the disease, and will guide the treatment methods.