6331 sayılı Kanuna göre işveren vekilinin yükümlülükleri ve sorumluluğu
Obligations and responsibilities of the employer's representative according to the Law No. 6331
  1. Tez No: 746323
  2. Yazar: GÜLAY BALIKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ÜNAL ADINIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dünyada ve ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıklarına ilişkin rakamlar ciddi orandadır. İş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi ulusal olduğu kadar aynı zamanda küresel bir sorundur. Hukukumuzda 30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bu alandaki temel mevzuattır. 6331 sayılı Kanun ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelik ve tebliğler ile iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için birçok yükümlülük öngörülmüştür. İşverenler iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yükümlülüklerini işveren vekilleri yardımıyla yerine getirebilmektedir. Bu bakımdan işveren vekilleri iş sağlığı ve güvenliği sürecinin önemli bir süjesi olmaktadır. İşveren vekilinin bu sıfatı dolayısıyla kendisine verilen yetki alanı çerçevesinde yükümlülükleri ve sorumluluğu söz konusu olmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması sürecinde yetkileri kapsamında etkin rol oynayan işveren vekillerinin yükümlülüklerinin ve yükümlülük ihlali halinde sorumluluklarının neler olacağı önem taşıyan bir konu olduğundan çalışmamızda ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu doğrultuda, öncelikle işveren vekiline ilişkin tanımlama ve değerlendirmelerde bulunulmuş, daha sonra 6331 sayılı Kanun kapsamında işveren vekilinin hangi yükümlülüklere tabi olacağı ve yükümlülüklerini ihlal etmesi halinde sorumluluğunun neler olacağı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The figures related to work accidents and occupational diseases are serious in the world and in our country. Prevention of work accidents and occupational diseases is a national as well as a global problem. Occupational Health and Safety Law No. 6331, which entered into force on 30 June 2012 in our legal, is the main legislation in this area. With the Law No. 6331 and the regulations and communiques issued on the basis of this law, many obligations have been envisaged to ensure occupational health and safety. Employers can fulfill their obligations regarding occupational health and safety with the help of employer's representatives. In this respect, employer's representatives are an important subject of the occupational health and safety process. Due to this epithet, the employer's representative has obligations and responsibilities within the scope of the authority given to him. In the process of ensuring occupational health and safety, the obligations of employer's representatives, who play an active role within the scope of their authority, and what their responsibilities will be in case of breach of obligation, are examined in detail in our study. In this respect, first of all, definitions and evaluations regarding the employer's representative at were made, and then it was explained what obligations and responsibilities the employer's representative would be subject to within the scope of the Law No. 6331.