Gözaltı bölgesinin kozmetik problemlerine yönelik topikal formülasyonların geliştirilmesi
Development of topical formulations for cosmetic concerns in the under-eye area
  1. Tez No: 746339
  2. Yazar: VİLDAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde bireysel görünümün giderek önem taşımasıyla birlikte dermakozmetik ürün kullanımları ve estetik uygulamalar artış göstermektedir. Özellikle de yüz bölgesinin en dikkat çekici bölgesi olan göz çevresine ait herhangi bir kozmetik problem, bireylerin daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olabilmektedir. Göz çevresinin ince deri yapısı ve anatomik özelliklerine uygun bir değerlendirmeyle nedene yönelik en uygun tedaviyi şekillendirmek gerekmektedir. Göz çevresinin kozmetik problemleri pek çok faktörün etkisiyle ortaya çıkabildiği için kombine tedavilerin daha avantajlı olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda tirozinaz inhibisyonu yapan meyan kökü ekstraktı ve mikrovasküler venotonik etkisi olan at kestanesi ekstraktı formülasyon bileşiminde tercih edilmiştir. Bu tez çalışmasında, cilt için güvenli kabul edilen ve yüz hiperpigmentasyon tedavisinde etkinliği gösterilmiş meyan kökü ekstraktı ile venöz patolojiler nedenli gelişen ödem tedavisinde kullanılmış olan at kestanesi ekstraktı kullanılarak nanoemüljel şeklinde bir formülasyon geliştirilmesi amaçlanmıştır. Formülasyonlar modern ilaç taşıyıcı sistemlerinden biri olan nanoemülsiyon formunda ultrasonifikasyon metodu ile hazırlandıktan sonra doğal bir polimer olan ksantan zamkı jeli ile 1:1 (a/a) oranında karıştırılarak nanoemüljel formuna dönüştürülmüştür. Nanoemüljel formu, formülasyonların uygulama alanı olan göz altı bölgesine daha kolay uygulanmasını ve uygulama ardından aktif bileşenlerin deriye daha iyi penetrasyonunun sağlanması amacı ile tercih edilmiştir. Formülasyonlara çeşitli stabilite testleri uygulanmış ve sonuçta en uygun bulunan optimum formülasyonlarda yapılan radikal süpürme kapasitesi, antienflamatuar etkinlik ve tirozinaz inhibisyonu değerlendirilmiştir. Bahsedilen bütün testler sonucunda en iyi formülasyon olarak %2'lik meyan kökü ve %2'lik at kestanesi ekstraktı ile surfaktan olarak %10 Q-naturale ve %2,5 Pluronik F68 kombinasyonunu ve kosurfaktan olarak %2,5 Transkutol HP'yi içeren formülasyonun göz çevresi kozmetik problemlerine yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary context, with the growing significance of individual appearance, dermo-cosmetic products and aesthetic procedures have escalated. Notably, any cosmetic concern of the periorbital region, which stands out as the most conspicuous area of the face, can contribute to an impression of increased age and fatigue in individuals. Given the delicate nature of the skin around the eyes and its unique anatomical attributes, a meticulous assessment is imperative to tailor the most appropriate treatment strategy addressing the root cause. The cosmetic challenges encountered in the periorbital region can arise from a confluence of multifactorial influences, thus advocating the merit of combined therapies. In light of this, formulation compositions have favoured the inclusion of licorice root extract, renowned for its tyrosinase inhibition activity, and horse chestnut extract, acknowledged for its microvascular venotonic effects. The primary aim of this thesis is to develop a nanoemulsion formulation using licorice root extract, recognized as safe for dermal application, and horse chestnut extract, which has been applied in the management of edema resulting from venous pathologies. This formulation is intended to be applied as a nanoemulgel to the area around the eyes. Nanoemulgel has been chosen for its facilitation of application to the under-eye region, the targeted site of application, and its potential to enhance the penetration of active ingredients into the skin post-application. Following the preparation of formulations through the ultrasonication technique, which constitutes a modern pharmaceutical carrier system in the form of nanoemulsion, the addition of xanthan gum gel, a natural polymer, in a 1:1 (w/w) ratio, has been employed to transform them into nanoemulgel. A battery of stability tests was conducted on these formulations. Subsequently, the most suitable formulations assessed the radical scavenging capacity, anti-inflammatory efficacy, and tyrosinase inhibition potential. Based on the culmination of these tests, it has been deduced that a formulation comprising 2% licorice root extract and 2% horse chestnut extract, surfactant at 10% Q-natural and 2.5% Pluronic F68, and cosurfactant at 2.5% Transcutol HP, presents a compelling solution for addressing cosmetic concerns in the periorbital area. This composite formulation demonstrates the potential to offer supportive measures against periorbital cosmetic challenges.