Yüzer vinç ve portal vinç ile çelik tabliye montajında iş sağlığı ve güvenliği yönetimi: 1915 Çanakkale Köprüsü örneği
Occupational health and safety management in steel deck installation with floating crane and portal crane: The example of 1915 Çanakkale bridge
- Tez No: 746340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ARPAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Küreselleşen Dünya'da artan insan nüfusunun getirdiği ulaşım problemi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle insanların kullanabileceği, ulaşımı kolaylaştıran yahut süreleri çok aza indiren projeler yaygınlaşmıştır. Otoyollar, Köprüler, Tüneller ve benzeri ulaşım yapıları artık endüstriyel boyutlara ulaşmış, iş sağlığı ve güvenliği konusunda özel bir yer edinmiştir. Bu çalışmada Dünya'nın en büyük orta açıklığa sahip asma köprüsü 1915 Çanakkale Köprüsü'nün çelik tabliye kaldırma ve montaj operasyonlarında İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimini, ele alacağız. Proje'nin Uluslararası olması sebebiyle tüm Dünya'dan mühendisler, işçiler ve iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri bu projede çalışmıştır. İSG Yönetim sisteminin büyük ölçekli projelerde ne kadar önemli olduğu, bu yönetim sistemi sayesinde neler kazanıldığı ve en önemlisi bu yönetim sistemi sayesinde hangi olumsuz olayların önüne geçildiği aktarılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transportation problem brought by the increasing human population in the globalizing world is increasing day by day. For this reason, projects that can be used by people, facilitating transportation or minimizing time have become widespread. Highways, Bridges, Tunnels and similar transportation structures have now reached industrial dimensions and have gained a special place in occupational health and safety. In this study, we will discuss the Occupational Health and Safety Management in the steel deck lifting and assembly operations of the 1915 Çanakkale Bridge, the suspension bridge with the largest middle span in the world. Due to the fact that the project is International, engineers, workers and occupational health and safety professionals from all over the world have worked on this project. It is aimed to convey how important the OHS Management system is in large-scale projects, what has been gained thanks to this management system, and most importantly, which adverse events have been prevented thanks to this management system.