Evaluating the use of comprehensive quality standards in government hospitals
Devlet hastanelerinde kapsamlı kalite standartlarının kullanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 746348
  2. Yazar: ABDULLAH BASIM HASAN LUHAIB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UJU VIOLET ALOLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmanın temel amacı Irak, Diala'daki Bagouba üniversite hastanesinde kapsamlı kalite standartlarının kullanımını değerlendirmektir. Bu çalışmanın amaçları doğrultusunda, iki bölümden oluşan yapılandırılmış bir anket oluşturulacaktır. İlk bölüm MEDQUAL ölçeği maddelerini içerirken, ikinci bölüm cevaplayıcıların sosyo-demografik özelliklerini incelemiştir. Çalışma, incelenen bölümlerden neredeyse tüm doktorları içerecektir. Hemşirelik personeli ve hasta gruplarındaki katılımcı sayısı, bölümdeki yatak sayısı ve bölümün büyüklüğü ile orantılı olacaktır. Numuneyi oluşturmak için bir kolaylık ve kota numunesi kullanılacaktır. Bu çalışmanın sonuçları MEDQUAL ölçeğinin tüm boyutları ve toplam MEDQUAL ölçeği için olup, hastalar verilen hizmetlerin kalitesini sağlık personeline göre daha yüksek değerlendirmiştir. Doktorlar hemşireler ve hastalar, bölümün organizasyonu boyutuna yaklaşık olarak (3.50) istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bir ortalama puan vermiştir. Son olarak, tıbbi hizmetlerin kalitesinden memnuniyet analizinde, hasta tipine (yatarak veya ayaktan) göre herhangi bir boyutta istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. İstatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı için, tüm hasta tiplerinin bakımında aynı standartların kullanıldığı doğrulandı.
Özet (Çeviri)
The study's main aim is to assess how well Bagouba University Hospital in Diala, Iraq, uses comprehensive quality standards. A two-part structured questionnaire is developed for the goal of this study. The first part of this thesis concentrated on the MEDQUAL assessment scales, whereas the second half examined the socio-demographic features of the individuals. The study will conduct almost all of the doctors in the sectors under consideration. The number of nurses and patients will be defined by the number of rooms in the department as well as the size of the unit. A convenience and quota sample will be used to create the sample. As per the findings of this study, patients evaluated the level of services delivered more than medical staff on all MEDQUAL scale criteria and the total MEDQUAL scale. From doctors, nurses, and patients, the dimension of Department Organization had a significantly higher weighted mean of about (3.50). Finally, in the study of patient satisfaction and healthcare quality, there was no statistical variance in any dimension based on the kind of patient (i.e. inpatient or outpatient). Because no statistically significant difference was found were discovered, it was decided that the same standards should be used for all types of patients.