Comparison of the effect of the position of shear walls in high-rise buildings on the horizontal stiffness of the building under the effect of horizontal earthquake loads
  1. Tez No: 746444
  2. Yazar: AYMEN ZIGHECHE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Deprem, hayatımızı ve ülkelerin altyapısını tehdit etmeye başladı. Son yıllarda dünyayı etkisi altına alan birçok deprem, dünyanın çeşitli yerlerinde yapı tahribatı, maddi ve insan kayıpları gibi büyük hasarlara neden oldu. Yaralıların sayısını azaltmak için, bina inşaat yapılarını, meydana gelen bir deprem kuvvetine dayanabilmeleri için daha rijit hale getirmeli ve ayrıca yanal kuvvetlere direnmede önemli bir rol oynayan perde duvarların kalınlığını artırmalıyız. çünkü sert ve güçlüdürler. Bu bildiride, taban kesme, kat yer değiştirmesi ve kat ötelemesindeki değişiklikleri içeren TSC 2018 kod hükmü uyarınca (c bölgesi) sismik yük altındaki 5 katlı ve 15 katlı binalarda perde duvar konumunun etkisini ele alacağım. yanı sıra perde duvar etkisi ile ilgili diğer veriler. Çalışma, ETABS yazılımı kullanılarak yapılan analizler sonucunda perde duvarların konumu değiştirilerek bir binada perde duvarın etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The earthquake has turned into a menace to our lives and the infrastructure of countries. Several earthquakes have struck the world in recent years, causing extensive damage such as building destruction and material and human losses in various parts of the world. To reduce the number of casualties, we must make building construction structures more rigid so that they can withstand the force of an earthquake while it is occurring, as well as increase the thickness of the shear walls, which play an important role in resisting lateral forces because they are stiff and strong. In this PAPER, I will address the effect of shear wall position in buildings of 5 stories and 15 stories under seismic load in (zone c) as per code provision TSC 2018, which includes changes in base shear, storey displacement, and storey drift, as well as other data related to shear wall effect. The study was carried out to determine the effectiveness of the shear wall in a building by changing the position of the shear walls as a result of the analysis completed using ETABS software.