Analysis of CO2 emissions resulting from electricity sector in Turkey by using Boğaziçi University Energy Modeling System (BUEMS) modeling framework
Türkiye'de elektrik üretimi kaynaklı CO2 emisyonlarının Boğaziçi Üniversitesi enerji modellemesi sistemi (BUEMS) kullanılarak analizi
  1. Tez No: 746451
  2. Yazar: EMRE KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hızlı sanayileşme, artan nüfus ve ekonomik büyüme gibi faktörlerin etkisiyle küresel ölçekte elektrik talebi önemli ölçüde artış göstermiştir. Bu artış, elektrik arz güvenliği, kaynak çeşitliliği ve temiz elektrik üretimi gibi tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Fosil yakıt bazlı elektrik üretimi kaynaklı sera gazı emisyonları bu sektördeki temiz üretime geçiş sürecini ön plana çıkarmıştır. Bu doğrultuda, özellikle Paris Anlaşması doğrultusunda en geç 2050 yılında karbon nötr bir elektrik üretim sistemi için politika çalışmaları hız kazanmıştır. Ülkemizde de söz konusu gelişmeler yakından takip edilmekte ve elektrik sektörünün geleceğine yönelik politikalar ve stratejiler belirlenmektedir. Tezin amacı, Boğaziçi Üniversitesi Enerji Modellemesi Sistemi (BUEMS) kullanılarak mevcut güncel veriler, kısa vadeli hedefler ve politika belgeleri doğrultusunda Türkiye'de elektrik sektörü kaynaklı CO2 emisyonlarının uzun dönemli sonuçlarını ortaya koymaktır. Bu çerçevede, elektrik üretim kurulu gücü, üretimin kaynaklara göre dağılımı ve elektrik talebinde yaşanacak artış gibi unsurlar incelenmeye çalışılmıştır. 2057 yılına kadar Baz senaryo oluşturulmuş olup, karbon vergisi, emisyon kısıtlaması hedefleri altında elektrik sektörünün nasıl şekillendiği ve bunun CO2 emisyonlarına olası etkileri senaryo bazlı analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları vergi ve emisyon kısıtı uygulamalarının CO2 emisyonlarının azaltımında önemli rol oynadığını göstermiştir. Baz senaryo sonucunda toplam emisyon değeri 1,000 Milyon ton değerini aşmış, elektrik üretimi kaynaklı emisyonlar 2057 yılı için 687 Milyon ton değerine ulaşmıştır. Tüm senaryolar arasında en düşük emisyon değeri Pik Emisyon Senaryosu altında elde edilmiştir. Bu senaryo sonunda 2057 yılında toplam emisyon değeri 705 Milyon tona gerilerken elektrik üretimi kaynaklı emisyonlar, artan yenilenebilir ve nükleer kaynaklı üretimle, %61 oranında azalarak 244 Milyon tona kadar düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to factors such as industrialization, increase in population and economic growth electricity demand has shown a significant increase at global scale. This increase has put forward discussions concerning electricity supply security, source diversification and clean electricity generation. Fossil based electricity generation featured the transition to clean generation in this sector. Particularly, towards the goal of the Paris Agreement, policy developments have gained momentum to reach carbon neutral electricity sector by 2050. These developments have been closely monitored by Turkey. The purpose of this thesis is to evaluate long-term results of the CO2 emissions resulting from electricity sector in Turkey by using BUEMS model in line with latest available data and updated policy papers. Total electricity installed capacity, generation portfolio and increase in electricity demand were investigated. In the context of the thesis, a Base scenario was established. The response of the electricity sector under carbon tax and emission restrictions and their effect to CO2 emissions were analyzed. The results of the study showed that tax and emission targets played an important role for CO2 emission reduction. In Base Scenario, Total CO2 emissions exceeded 1,000 Million tons and electricity sector's contribution was almost 680 Million tons in the year 2057. Among all scenarios the highest decrease was obtained under Peak Emission Scenario. Total emissions reduced to 705 Million tons and emissions from electricity sector decreased by 61% compared to Base Scenario and fell to 244 Million tons in 2057 by means of renewables and nuclear penetration.