Eklemeli imalatta destek yapıların optimizasyonu ve temizlenmesi
Optimization and cleaning support structures in additive manufacturing
  1. Tez No: 746450
  2. Yazar: SARKİS BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Eklemeli imalat malzemenin katman katman eritilip parça geometrisine göre serilip soğutularak birleştirilmesi ile üretilen ve son yıllarda giderek yaygınlaşan bir metottur. Malzemenin ergitilerek serilmesinden dolayı parça üretilirken eriyik malzemenin üretilecek parçanın geometrisine bağlı olarak, bozulmalarını ve sarkmalarını engellemek amacıyla destek yapılarının kullanılması gereklidir. Destek yapılar karmaşık parçaların üretimi için önemli bir yapıdır. Ancak destek yapılar üretim sonrası, tasarlanan parçayı elde edebilmek için temizlenmesi gereken yapılardır. Üretim sonrası temizlenip atıldığından dolayı üretim artığı olarak tanımlanır ve hem üretim maliyetini hem de üretim süresini arttırır. Bu sebeple son zamanlarda destek yapıların optimizasyonu üzerine çalışmalar da bir atış gözlemlenmektedir. Bu çalışmada karmaşık bir kurbağa modeli üzerinde EBM metodu kullanarak tasarlanmış ağaç, standart ağaç, eş merkezli, gyroid, çizgi ve standart destek yapılar ve standart destek yapılar kullanılarak üretimler yapılmıştır. Yapılan bu farklı üretimler sonrasında yüzey kalitesi ve geometrik doğruluk üzerine incelemeler yapılmıştır. Destek yapılarının temizlenmesi üzerine SLE metodu ile üretilen farklı geometrilerde frezeleme, tel fırça, taşlama ve mikro motor frezeleme ile temizleme yöntemleri karşılaştırılmıştır. Temizleme işlemi sonrasında parçaların yüzey kaliteleri ve geometrik doğrulukları incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda kullanılan farklı destek yapılar arasında, çizgi destek yapılarının kullanılan malzeme miktarında standart destek yapılarına göre %20 oranında azalma sağladığı, üretim süresinde ise %17 ye varan zaman kazandırdığı tespit edilmiştir. Çizgi destek yapıların üretim süresi ve zaman bakımından avantajlı olduğu, ancak temizleme sonrası yüzeyde bıraktığı izler yönünden standart ağaç destek yapıların daha olumlu sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Temizleme yöntemleri kıyaslandığında ise düz yüzeyli parçalarda frezelemenin hem pürüzlülük hem de geometrik doğruluk açısından en avantajlı yöntem olduğu ancak serbest şekilli yüzeylerde ise frezelemenin yerine mikro motor freze ile manuel temizlemenin daha verimli sonuçlar ortaya çıkardığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing is a method that is produced by melting the material layer by layer, laying it according to the geometry of the part, and combining it by cooling, and it is a method that has become increasingly widespread in recent years. Due to the fact that the material is laid by melting, it is necessary to use support structures in order to prevent the molten material from deteriorating and sagging, depending on the geometry of the part to be produced. Support structures are an important structure for the production of complex parts. However, support structures are structures that need to be cleaned after production in order to obtain the designed part. Since it is cleaned and discarded after production, it is defined as production residue and increases both production cost and production time. For this reason, studies on the optimization of support structures have been observed recently. In this study, productions were made using tree, standard tree, concentric, gyroid, line and standard support structures and standard support structures designed using the EBM method on a complex frog model. After these different productions, examinations were made on the surface quality and geometric accuracy. On the cleaning of support structures, milling, wire brush, grinding and micro motor milling and cleaning methods in different geometries produced by SLE method were compared. After the cleaning process, the surface quality and geometric accuracy of the parts were examined. As a result of the studies, it has been determined that among the different support structures used, line support structures provide a 20% reduction in the amount of material used compared to standard support structures, and save up to 17% in production time. It has been observed that line support structures are advantageous in terms of production time and time, but standard tree support structures give more positive results in terms of traces left on the surface after cleaning. When the cleaning methods are compared, it is seen that milling is the most advantageous method in terms of both roughness and geometric accuracy in flat surface parts, but manual cleaning with micro motor milling instead of milling on free-form surfaces produces more efficient results.