Ayhan Mustafa Hikmet'in Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan Köşe yazıları (16 Ağustos 1960-23 Nisan 1962)
Published in Ayhan Mustafa Hikmet's Cumhuriyet Newspaper Columns (16 August 1960-23 April 1962)
  1. Tez No: 746461
  2. Yazar: OSMAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BÜLENT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmamızda Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Avukat Ayhan Mustafa Hikmet'in köşe yazılarının toplanıp kısa bir değerlendirmesinden oluşmaktadır. Yazarın 16 Ağustos 1960 tarihinden 23 Nisan 1962'ye kadar toplam 71 adet köşe yazısı vardır. yaklaşık 20 ay süreyle haftalık yayınlanan ve 89 sayı çıkan Cumhuriyet gazetesinde yazarımızın 71 köşe yazısı yayımlanmıştır. çalışmamızı iki ana bölüme ayırdık: Birinci bölümde yazarın köşe yazısını inceleme ve değerlendirmesini yaptık. ikinci bölümde ise bu yaptığımız değerlendirmeye göre yazıları tasnif ettik. Makaleleri yazarın yazılarında kullanıldığı imla ve ifadeye sadık kalarak aynen aldık. Kıbns'ın o yıllarda yaşadığı sosyal, siyasi, iktisadi ve eğitim konularındaki meselelerini içeren yazılarım, bu başlıklar altında topladık. Bu sebeple tezimizi köşe yazılarına göre iktisadi, sosyal, siyasi, sosyo-iktisadi ve eğitim olmak üzere beş bölümden oluşturduk. Bu incelemeleri yaparken, köşe yazılarım siyasi, sosyal v.s. şeklinde ayrıma tabi tutmuş olmamıza rağmen, konuların bu makalelerde birbiriyle iç içe olduğunu tespit ettik. Konular birbirlerini bütünler haldedir. Yani yazanınız bizim tasnif ettiğimiz ana konulan ele alırken, diğer aynına tabi tutulmuş meselelerden de söz etmektedir. Bundan dolayı incelememizde konuları tam olarak birbirinden ayırmak mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
We work a lawyer Ayhan Mustafa Hikmet from Republic newspaper writers A.Mustafa Hikmet's comer writings after become accumulated short one become comprised he evaluates from writer's 1960histories until April 23 1963 total you make reach 71 bean orner writings. 20 approximate on weekly with the period is 89 numbers our writer's 71 .ritings have got published at the republic newspaper which goes to his. We work we separated to my two main divided by do not scrutinize the writer's 71 comer writings at the first section and he makes become we did. At the second section to the soot this we do the writings make become a classification ·e did. The articles the spelling which the writer used at their writing to expression we took onest exactly while staying at the Cyprus' under this impression. With this reason quick economic according to comer writings and social, social to become to the top economic educationmade become from five sections. This that they scrutinize political and social subjects is complementary. Our writer is e our a remark the classification tells that sieves the main subjects which we did from the ther dependent to the differentiation problems to he has got does. We scrutinize due to this eir subject has not become possible while becoming each another just.