The association between creatine kinase level- liver enzymes and COVID-19 patients on statin
Kreatin kinaz seviyesi- karaciğer enzimleri ile statin Kovid-19 hastaları arasındaki ilişki
- Tez No: 746462
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, PROF. DR. MAHMOOD KHUDHAIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son zamanlarda yapılan çalışmalar, COVID-19 hastalarında statin ilaçlarının güvenliği ile ilgili ve anti-inflamatuar etkisi enfeksiyonun şiddetini azaltıp iyileşmeyi hızlandırabilirken, bazı vaka raporları COVID-19 hastalarında rabdomiyoliz ve karaciğer hasarı oluşumuna atıfta bulunulur. İlginçtir ki bazılarının statin tedavisi görüyor olması, bu riskli semptomların statin ilaçlarının ileri düzeyde yan etkisi olarak kabul edilmesidir. Bu çalışmada statinin kreatin kinaz ve karaciğer enzimleri (AST, ALT ve ALP) üzerindeki etkisi dört gruba ayrılan 140 hastada araştırılmıştır. Sonuçları birbirleriyle karşılaştırmak için sırasıyla (A, B, C ve D) olarak kısaltılan kontrol olarak 35'i statin ile enfekte, 35'i statin dışı enfekte, 35'i statinle enfekte değil ve 35 sağlıklı kişi olmak üzere dört grup belirlenmiştir. Sonuç olarak, statinin sırasıyla CK, AST ve ALP üzerinde oldukça anlamlı bir etkiye sahip olduğunu, p değeri (0,002, 0,001 ve 0,002), statinin ise anlamlı olmadığını (p değeri 0,055) statini gösteren ALT ile anlamlı olmadığını söyleyebiliriz. Elde edilen bulguların yeni koronavirüs hastalarında miyopatiyi ve hatta rabdomiyolizi indükleyen veya karaciğer üzerinde statik olarak hiçbir etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Recent studies have related the safety of statin drugs in COVID-19 patients, and its anti-inflammatory effect could reduce the severity of the infection and accelerate recovery. While some case reports refer to rhabdomyolysis and liver injury occurrence in COVID-19 patients, it's interesting that some of them were on statin therapy; these serious symptoms are considered an advanced adverse effect of statin drugs. In this study, we investigate the statin effect on creatine kinase and liver enzymes (AST, ALT, and ALP) in140 patients divided into four groups; 35 infected with Coronavirus on-statin, 35 infected not on statin, 35 not infected on-statin, and 35 healthy Individuals as control, abbreviated to (A, B, C, and D) respectively, to compare their outcomes with each other. As a result, we can imply that statin has a highly significant effect on CK, AST, and ALP, p-value (0.002, 0.001, and 0.002), respectively, while non-significant with ALT (p-value 0.055), which indicates statin may induce myopathy or even rhabdomyolysis in novel coronavirus patients and no statically effect on the liver.