COVID-19 sonrasında gastronomi turizminde meydana gelen değişiklikler
Changes in gastronomy tourism after COVID-19
  1. Tez No: 746469
  2. Yazar: ZAMİNA ASGARLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN SÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
2019 yılının sonlarında ortaya çıkan koronavirüs bütün dünyada ciddi problemlere sebebiyet vermiştir. Salgının meydana getirdiği psikolojik ve sosyolojik etkilerin yanında ekonomik anlamda da ciddi sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Ülke ekonomilerine ciddi oranda etkileyen koronavirüs, özellikle insan katılımının yoğun olduğu sektörleri etkilemiştir. Üretim sektörünün bir yere kadar koronvirüsten etkilendiği görülmekte iken hizmet sektörü bu salgından ciddi oranda etkilenmiştir. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte hız kazanan üretim sektörüne nazaran hizmet sektöründe aynı ivme yakalanamamıştır. Tüm bunlara bağlı olarak koronavirüsün derinden etkilediği turizm sektörü kendini toparlayamayan en önemli sektörlerden birisi haline gelmiştir. Hazırlanan araştırmada nitel araştırma yaklaşımı ekseninde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada turizm endüstrisi içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan gastronomi turizminin ne olduğu ve sonrasında ise koronavirüs salgınından sonra gastronomi turizminin geldiği nokta değerlendirilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise koronavirüs salgınına dair Türkiye'nin ve Avrupa Birliği ülkelerinin aldığı önlemlerin ne olduğu açıklanmış ve bunlar arasında bulunan benzerliklere değnilmiştir. Elde edilen sonuçlar ülkelerin benzer önlemler aldığını ancak buna rağmen salgını atlatma sürelerinin daha zor olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda benzer önemler alınsa da salgının etkileri gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasında farklı şekilde seyretmektedir. Hazırlanan çalışmanın, gastronomi turizmi üzerinde salgının ne boyutta etkileri olduğunun anlaşılması adına literatüre faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus, which emerged at the end of 2019, has caused serious problems all over the world. In addition to the psychological and sociological effects of the epidemic, it is seen that it has serious economic consequences. The coronavirus, which seriously affected the economies of the countries, especially affected the sectors where human participation is intense. While it is seen that the production sector has been affected by the coronvirus to some extent, the service sector has been seriously affected by this epidemic. Compared to the production sector, which gained momentum with the removal of restrictions, the same acceleration could not be achieved in the service sector. As a result of all these, the tourism sector, which has been deeply affected by the coronavirus, has become one of the most important sectors that cannot recover. In this study, gastronomy tourism, which has a very important place in the tourism industry, is explained. Afterwards, the point reached by gastronomy tourism after the coronavirus epidemic was evaluated. In the last part of the study, the measures taken by Turkey and the European Union countries regarding the coronavirus epidemic were explained and the similarities between them were mentioned. The obtained results reveal that the countries take similar precautions, but despite this, it is more difficult to overcome the epidemic. At the same time, although similar measures are taken, the effects of the epidemic are different between developed and underdeveloped countries.