Acromion tipleri ve acromial morfometri musculus supraspinatus yırtıklarında ne kadar etkilidir?
How effective are acromion types and acromial morphometrics in musculus supraspinatus tear?
- Tez No: 746468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Omuzun stabilizasyonunu sağlayan art. humeri'yi oluşturan scapula ile humerus'u birbirine bağlayan m. supraspinatus, m. infraspinatus, m. teres minor ve m. subscapularis kaslarının tümüne“Rotator Cuff”denir. Omuz ağrısı kas-iskelet sisteminde en sık görülen klinik yakınmalar arasında üçüncü sırada yer almakla birlikte toplumun %7-26'sında görülür. Omuz ağrısına yol açan nedenler arasında görülme sıklığına göre sırasıyla rotator cuff lezyonları, donuk omuz, omuz instabilitesi ve osteoartrit görülmektedir. Rotator cuff yırtığı, omuz hastalarının %65-70'inde görülür. Rotator cuff yırtıklarında en çok yırtılan kas ise m. supraspinatus'tur. Rotator cuff'ın patogenezisinde intrinsik ve ekstrinsik etkenler olmak üzere iki tane etken bulunmaktadır. İnstrinsik etkenler tendonun kendi içerisinde gerçekleşen olaylardır. Ekstrinsik etkenler ise rotator cuff çevresindeki kemik ve yumuşak doku patolojilerine sebep olan faktörlerdir. Acromion tipi, rotator cuff tendonlarında yüksek kompresyona neden olabileceğinden subakromial sıkışma sendromuna sebebiyet verebilir. Bu çalışmada acromion tiplerinin m. supraspinatus yırtığında ne kadar etkili olduğunu görmek için MRG'de akromial slope, lateral akromial açı, kritik omuz açısı, akromial indeks, akromio-humeral mesafe ve akromial tilt parametreleri Tip I, Tip II ve Tip III olmak üzere 50'şer hastadan oluşan üç grup üzerine değerlendirilmiştir. Akromial slope, lateral akromial açı, kritik omuz açısı, akromio-humeral mesafe ve akromial indeks değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Supraspinatus, infraspinatus, teres minör and subscapularis muscles connecting the scapula and the humerus, forming the shoulder joint, which stabilizes the shoulder, are called“Rotator Cuff”. Respectively, rotator cuff lesions, frozen shoulder, shoulder instability and osteoarthritis are seen among the causes of shoulder pain. Rotator cuff tears occur in 65-70% of shoulder patients. The most frequently torn muscle in rotator cuff tears is the supraspinatus muscle. There are two factors in the pathogenesis of rotator cuff: intrinsic and extrinsic factors. Intrinsic factors are the conditions occur within the tendon itself and extrinsic factors are the factors that cause bone and soft tissue pathologies around the rotator cuff. Acromion type may cause subacromial impingement syndrome as it may cause high compression in the rotator cuff tendons. In this study, in order to see how effective the acromion types in supraspinatus muscle tear, acromial inclination, lateral acromial angle, critical shoulder angle, acromial index, acromio-humeral distance, and acromial tilt parameters in MRI, as Type I, Type II and Type III were evaluated on a total of 150 patients, 50 in each group. A statistically significant difference was found between the acromial slope, lateral acromial angle, critical shoulder angle, acromio-humeral distance and acromial index values (p0.05).