Application and comparison of multistage triaxial compression test procedures on reconstituted ankara clay
Yeniden oluşturulmuş Ankara kilinde üç eksenli dayanım deneyi için kademeli kesme prosedürlerinin uygulanması ve karşılaştırılması
- Tez No: 746486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NABİ KARTAL TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Özdeş numuneler üzerinde geleneksel üç eksenli kesme deneylerinin yapılabilirliği, mevcut numune miktarı, numune homojenliği ve test süresi ile sınırlıdır. Çok kademeli üç eksenli deneyi, kayma dayanımı parametrelerini elde etmek için tek bir numuneyi farklı çevre gerilmeleri altında keserek bu sorunları çözmeyi hedefleyen alternatif bir yöntemdir. Her bir kesme aşamasının ne zaman durdurulacağına ve bir sonraki gerilme seviyesine geçileceğine karar vermek için yaygın olarak kabul edilen prosedürler olmasına rağmen, bu prosedürlerin farklı zemin tipleri üzerinde uygulanabilirliği hala bir soru işaretidir. Bu çalışma, konsolidasyon gerilme artışı sırasında iki farklı deviatör gerilme koşulu (Sürekli veya Döngüsel) altında üç çok kademeli prosedürünün (Rasyonel Prosedür, Minimum Eğim ve Maksimum Eğrilik) uygulanabilirliğini incelemektedir. Yüksek plastisiteye sahip Ankara Kili'nin suya doygun örneklerinin hem drenajlı hem de drenajsız koşullarda, farklı prosedürler uygulanan çok kademeli deneylerinin sonuçları klasik üç eksenli kesme deneyleri ile karşılaştırılmıştır. Altı seçenekten, döngüsel deviatör gerilmeli rasyonel prosedürün drenajsız deneylerde, döngüsel deviatör gerilmeli minimum eğim yaklaşımının drenajlı deneylerde klasik üç eksenli kesme deneyleri sonuçları ile en iyi örtüşen doğru dayanım parametrelerini verdiği bulunmuştur. Dayanım kaybından önceki maksimum uygulanabilir kesme - yeniden konsolidasyon aşamalarının sayısı da her çok kademeli prosedürü için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability to conduct conventional triaxial compression tests on multiple identical specimens is restricted by available sample quantity, sample homogeneity, as well as testing duration. Multistage triaxial testing is an alternative method to tackle this issue by using a single specimen, sheared under different confining stresses to attain the strength parameters. Although there are widely accepted procedures to decide when to stop each shearing stage and proceed to the next stress level, the applicability of these procedures on different soil types is still a question. This study examines the applicability of three MST procedures (Rational Procedure, Minimum Slope and Maximum Curvature) under two different deviator stress conditions (Sustained or Cycled) during confining stress increase. The outcome is compared to conventional triaxial test results for both drained and undrained shearing of reconstituted specimens of high-plasticity Ankara Clay. Out of the six options, the rational procedure with cycled deviator and minimum slope with cycled deviator approaches are respectively found to give the most accurate strength parameters in reference to undrained single stage and drained single stage test results. The maximum applicable number of the shearing-reconsolidation sequences before strength loss is also investigated for each MST procedure.