3B yazıcı ile üretilen daimi kron restorasyonlarına uygulanan klinik polisaj işlemlerinin yüzey pürüzlülüğüne ve Streptococcus mutans adezyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of clinical polishing procedures applied to permanent crown restorations produced with 3D printer on surface roughness and Streptococcus mutans adhesion
  1. Tez No: 878836
  2. Yazar: ELİF BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KÜLÜNK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Üç boyutlu yazıcı ile üretilen daimi kron restorasyon materyaline uygulanan farklı yüzey bitim işlemlerinin yüzey pürüzlülüğü ile Streptococcus mutans adezyonu üzerine etkisini ve aralarındaki korelasyonu araştırmaktır. Materyal ve Metod: 3B yazıcı ile üretilmiş, ışıkla sertleşen seramik dolgulu metakrilat bazlı bir rezin olan VarseoSmile Crown plus (BEGO Bremen, Germany) materyalinden 10 mm çapında ve 1,5 mm kalınlığında disk şeklinde 7 grup, toplam 70 adet örnek hazırlanmıştır (N=70) (n=10). Cilalamada; çok aşamalı aluminyum oksit disk sistemi (Sof-lex disk), iki aşamalı ikili spiral polisaj sistemi (Sof-lex spiral) ve ışıkla polimerize olan rezin glaze materyali Optiglaze Color (GC, ABD) kullanılmıştır. Yüzey pürüzlülüğünün ölçülmesi için, Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) kullanılmıştır. Mikrobiyal tutulumunun araştırılması için materyaller, S. mutans ATCC 25175 standart suşu ile inkübe edilmiş, yayma ekimi ve sonrasında koloni sayımı yapılmıştır. Bakteri adezyonu yapılmış ve yapılmamış her gruptan birer tane örneğin yüzeyi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile görüntülenmiştir. Yüzey pürüzlülüğü ve bakteriyel adezyon değerlerinin normallik analizi için Shapiro-Wilk, varyans homojenliği için Levene testi; grup farklılıkların değerlendirilmesi için ise tek-yönlü ANOVA ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü ile bakteri adezyonu arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek için Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of different surface finishing treatments on surface roughness and the correlation of Streptococcus mutans adhesion applied to 3D-printed permanent crown restoration materials. Material and method: A total of 70 disk-shaped samples with a diameter of 10 mm and a thickness of 1.5 mm were prepared from VarseoSmile Crown Plus (BEGO Bremen, Germany), a light-curing ceramic-filled methacrylate-based resin produced using the 3D printer (N=70) (n=10). For surface finishing methods; A multistage aluminum oxide disk system (Sof-lex disk), a two-stage double spiral polishing system (Sof-lex spiral), and a light-cured resin glaze material Optiglaze Color (GC, USA) were applied. To measure surface roughness, an Atomic Force Microscope (AFM) was used. To investigate microbial involvement, the materials were incubated with S. mutans ATCC 25175 standard strain, smear cultivation and subsequent colony counting were performed. The surface of one sample from each group, with and without bacterial adhesion, was imaged with a Scanning Electron Microscope (SEM). Shapiro-Wilk test was used for normality analysis of surface roughness and bacterial adhesion values, while Levene test was used for homogeneity of variance. One-way ANOVA and Tukey HSD multiple comparison tests were used to evaluate group differences. Correlation analysis was applied to determine the relationship between surface roughness and bacterial adhesion.