Yağlı atık sudan yağı uzaklaştırmak için doğal flokülant ilavesinin incelenmesi
Investigation of natural flocculant addition to removeoil from oily waste water
- Tez No: 746493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Petrol türevli atıkların (yağ) suya karışması nedeniyle oluşan kirlilik çeşitli arıtma teknikleri yardımıyla uzaklaştırılmaktadır. Gemi atıklarının arıtılması ile ilgilenen tesislerde yaygın kullanılan proses sedimantasyon işlemli çöktürme prosesidir. Yağ içerikli atık sular genellikle gemilerde sintine tanklarında birikmektedir. Yük gemilerinin kargo tanklarının ve yakıt depolarının temizliğiyle ortaya çıkan yağ içerikli sularda bu kapsamda değerlendirilebilir. Gemilerden kaynaklı kirlikleri uzaklaştırmakla görevli tesislerse, petrol türevli atıkları geri kazanmak ve gemilerde oluşan atık suyu arıtma amaçlı kurulmuşlardır. Yağ içerikli atıklar içerikteki yağ miktarına göre susuzlaştırma veya atık su arıtma proseslerine yönlendirilmektedirler. Yağ içerikli atık suyun arıtımı koagülasyon, nötralizasyon ve flokülasyon prosesiyle 3 aşamada gerçekleştirilmektedir. Su arıtımı için işleyen proseste her 3 aşamada da çevre yükü oluşturan kimyasallar kullanılmaktadır. Bu çalışmada flokülasyon olarak kullanılan ancak içme suyu ve su içi canlılar için tehlike oluşturmasına rağmen literatürde yapılan çalışmalarda en verimli flokülant olan poliakrilamide (PAM) alternatif yağlı atık sudan yağı uzaklaştırma etkinliği olan doğal flokülant araştırılmıştır. Muadili pek çok flokülant olan PAM yerine nişasta ile çalışılmıştır. Nişastaya modifikasyon, prejel ve graft yöntemleriyle flokülant özelliği kazandırılarak flokülasyon sonuçları incelenmiştir. Birlikte değerlendirme yağ ve gres tayini, kimyasal oksijen ihtiyacı, askıda katı madde ve bulanıklık analizleri ile yapılmıştır. Flokülant etkisi, pH koşullarının etkisi, dozaj miktarları ve sıcaklık parametreleriyle atık sudan yağ içeriği ve kirlilik giderimi performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pollution caused by the mixing of petroleum-derived wastes (oil) with water is removed with the help of various treatment techniques. The commonly used process in facilities dealing with the treatment of ship waste is the sedimentation process. Oil-containing wastewater is generally collected in bilge tanks on ships. Oil-containing waters produced by the cleaning of cargo tanks and fuel tanks of cargo ships can be evaluated within this scope. The facilities responsible for removing the pollution originating from the ships were established to recycle the petroleum-derived wastes and to treat the wastewater generated on the ships. Oil-containing wastes are directed to dewatering or wastewater treatment processes according to the amount of oil in the content. The treatment of oil- containing wastewater is carried out in 3 stages coagulation, neutralization, and flocculation processes. Chemicals that create an environmental burden are used in all 3 stages of the process of water treatment. In this study, natural flocculants that are alternative to polyacrylamide (PAM), which is the most efficient flocculant in the literature, has been investigated, as PAM poses a danger to drinking water and aquatic organisms. It has been studied with starch instead of PAM, which is the equivalent of many flocculants. Flocculant properties were given to starch by modification, pregel, and graft methods, and flocculation results were examined. Co-evaluation was made with oil and grease determination, chemical oxygen demand, suspended solids, and turbidity analyses. Oil content and pollution removal performances from wastewater were evaluated with flocculant effect, the effect of pH conditions, dosage amounts, and temperature parameters.