Ekstraktif lastik asit fermentasyonu
Ekstractive lactic acid fermentation
- Tez No: 76824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi EKSTRAKTİF LAKTİK ASİT FERMENTASYONU Nurcan TİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ülkü MEHMETOĞLU 1998, Sayfa: 75 Jüri: Doç. Dr. Ülkü MEHMETOĞLU Doç. Dr. Şule PEKYARD1MC1 Prof. Dr. Haluk HAMAMCI Laktik asit fermentasyonunda ürün inhibisyonu nedeniyle mikroorganizma derişimi ve laktik asit üretim hızı düşmektedir. Laktik asidi fermentasyon esnasında ortamdan uzaklaştırmak için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri olan ekstraktif fermentasyon üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Ekstraksiyon işleminde kullanılan çözücünün biyolojik uygunlukta ve laktik asit için yüksek kapasiteye sahipolması gerekir. Son yıllarda yapılan çalışmalar amin ekstraktlar üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada laktik asit için yüksek dağılım katsayısına sahip çözücülerden Alamin 336 ve Aliquat 336' nın oleyil alkol ile çeşitli oranlarda karışımları kullanılmıştır. Aminlerin toksikliğini azaltmak amacıyla L. delbrueckii Ca-aljinat j eline tutuklanmıştır. Ayrıca suda çözünen Alamin 336 ve Aliquat 336'dan hücreleri korumak amacıyla tutuklama ortamına % 5, %10, %15 (v/v)oranlarında ayçiçek yağı eklenmiştir.Laktik asit fermentasyonunda substrat derişimide kısıtlayıcı bir kriterdir. En uygun substrat derişimini bulmak amacıyla çeşitli miktarlarda glikoz ile deneyler yapılmıştır. Ayrıca tutuklama işlemi zahmetli bir iş olduğundan tutuklanan mikroorganizmaların kaç kez kullanılabileceğine dair deneylerde yapılmıştır. Deneyler sabit sıcaklıkta ve karıştırma hızında 250 ml hacmindeki biyoreaktörlerde gerçekleştirilmiştir. Alamin 336 ile yapılan deneylerde fermentasyon fazının çözücü fazına oranı 1/2 iken %30 (v/v) Alamin 336 -oleyil alkol ve %15 (v/v) ayçiçek yağı varlığında en iyi sonuç alınmıştır. 150 g/l glikoz derişiminde maksimum laktik asit üretilmiştir. Ayrıca tutuklanan mikroorganizmaların birden fazla kullanılabileceği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Ekstraktif fermentasyon, laktik asit, L. delbrueckü, Alamin 336, Aliquat 336, Ca-aljinat, ayçiçek yağı
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master's Thesis EKSTRACTIVE LACTIC ACID FERMANTATION Nurcan TİK Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ülkü MEHMETO?LU 1998, Page : 75 Jury : Assoc. Prof. Dr. Ülkü MEHMETO?LU Assoc. Prof. Dr. Şule PEKYARDBVICI Prof. Dr. Haluk HAMAMCI Due to product inhibition in lactic acid fermentation, microorganism concentration and production rate of lactic acid are reduced. There are various methods in order to remove lactic acid during fermentation. Many studies have been done upon extractive fermentation that is one of these alternative method. Solvent used in extraction process should be of a biologic compatibility and have high capacity for lactic acid. In last decade, studies done have been concentrated upon amine extracts. In this study, mixtures of Alamin 336 and Aliquat 336 which are two solvents that have high distribution coeffficient for lactic acid have been used in various ratios with oleyl alcohol. In order to reduce toxicity of amines, L. delbmeckii is immobilized in Ca-alginate gel. Morever. In order to protect the cellIV against Alamin 336 and Aliquat 336 which are soluble in water, sunflower oil ( 5, 10, 15) % (v/v) was added in to the immobilized environment. Substrate concentration is also a limiting criterion in lactic acid fermentation. In order to find the most suitable substrate concentration, experiments have been done with glucose in various amounts. Due to immmobilizing process is troublesome, experiments have also been relative to how often will microoorganism immobilized be used. Experiments have been caaried out in bioreactors of 250 ml volume at constant temperature and mixing ratio. In experiments done with Alamin 336, while fermentation phase solvent phase ratio is 1/2, in presence of 30% Alamin 336-oIeyl alcohol (v/v) and 15% sunflower oil, it was taken the best result. Maximum lactic acid has been produced in 150g/l glucose concentration. Moreover, it has been seen that microorganisms will be used more than one. KEY WORDS : Extractive fermentation, lactic acid, L. delbrueckii, Alamin 336, Aliquat 336, Ca-alginate, sun flower oil.