Subakromial impingement sendromu olan hastalarda kinezyo bantlama ve dinamik bantlamanın akromiohumeral mesafe, kuvvet ve fonksiyonlar üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of kinesio taping and dynamic taping on acromiohumeral distance, strength and functions in patients with subacromial inpingement syndrome
- Tez No: 746514
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma subakromiyal impingement sendromu (SİS) olan hastalarda kinezyo bant (KB), dinamik bant (DB) ve sham bant (SB) uygulamalarının; akromiyohumeral mesafe (AHM), ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA), propriosepsiyon, fonksiyonel durum, disabilite ve kuvvet üzerine etkilerini karşılaştırmak için gerçekleştirildi. Çalışmaya SİS tanılı 47 hasta dâhil edildi. Hastalar randomize olarak KB (n=16), DB (n=16) ve SB (n=15) grubuna ayrıldı. AHM (ultrasonografi), ağrı (görsel analog skala), EHA (universal gonyometre), propriosepsiyon (Cybex izokinetik dinamometre-aktif repozisyon testi), fonksiyonel durum ve disabilite (Kol, Omuz ve El Yaralanmaları Anketi), omuz internal ve eksternal kas kuvvet ve oranları (Cybex izokinetik dinamometre) değerlendirmeleri gerçekleştirildi. Değerlendirmeler bantlama uygulamalarından önce ve bantlama uygulandıktan 4 gün sonra gerçekleştirildi. Değerlendirme sonuçlarına göre KB uygulaması AHM, EHA, konsantrik İR kuvvette ve Q-DASH sonuçlarında anlamlı iyileşme sağladı. DB uygulaması AHM, aktivite ve gece ağrısında, EHA ve Q-DASH sonuçlarında anlamlı iyileşme sağladı. SB uygulaması EHA ve Q-DASH parametrelerinde iyileşme sağladı. KB ve DB'nin AHM'yi nötralde (AHM0o) (p=0,003) ve 60o abduksiyonda (AHM60o) ( p=0,001) SB uygulamasına göre daha fazla artırdığı belirlendi. KB ve DB arasında AHM değişimi bakımından fark görülmedi (p>0,05). KB, DB ve SB uygulamalarının ağrı, EHA, propriosepsiyon, fonksiyonel durum, disabilite ve omuz kas kuvvetine etkisi benzerdi (p>0,05). Çalışma sonucunda SİS hastalarında KB, DB ve SB'nin ağrı, EHA, propriosepsiyon, fonksiyonel durum, disabilite ve omuz kas kuvvetine etkisi benzerdir. KB ve DB nötralde ve 60o abduksiyonda AHM'yi artırmada SB'den daha etkilidir. AHM'yi artırmada ise KB ve DB benzer etkiye sahiptir. SİS hastalarında AHM'yi artırmada KB veya DB tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, kinesio tape (KB), dynamic tape (DB) and sham tape (SB) applications in patients with subacromial impingement syndrome (SIS); performed to compare the effects on acromiohumeral distance (AHM), pain, range of motion (ROM), proprioception, functional status, disability and strength. 47 patients who applied to Gazi University Health Research and Practice Center, Physical Therapy and Rehabilitation and Orthopedics clinics and were diagnosed with SIS were included in the study. The patients were randomly divided into 3 groups as KT (n=16), DT (n=16) and Sham band (ST) (n=15) groups. In the KT group, Y tape was applied to the supraspinatus muscle and I tape was applied to the glenohumeral region. Upper extremity load bearing method to support the supraspinatus muscle in the DT group and an I-shaped band in the ST group; It was applied transversely 10 cm below the acromion without tension. Evaluations were performed before taping and 4 days after taping. AHM (ultrasonography), pain (visual analog scale), ROM (universal goniometer), proprioception (Cybex isokinetic dynamometer-active reposition test), functional status and disability (Arm, Shoulder and Hand Injuries Questionnaire), shoulder internal and external muscle strength and rates (Cybex isokinetic dynamometer) were evaluated. According to the evaluation results, a significant difference was observed in favor of the KT and DT groups compared to the ST group in AHM neutral (AHM0o) (p=0.003) and 60o abduction (AHM60o) (p=0.001). However, there was no difference between KT and DT in terms of AHM (p>0.05). There was no difference in pain, ROM, proprioception, functional status, disability and shoulder muscle strength between KT, DT and ST groups (p>0.05). Significant improvement was observed in AHM, ROM, concentric IR strength and Q-DASH results within the group in the KT group. Significant improvement was observed in AHM, activity and night pain, ROM and Q-DASH results in the DT group within the group. No improvement was observed in the SB group, except for ROM and Q-DASH within the group. According to the results of the study, KT and DT applications in the acute period may be beneficial in the rehabilitation process in patients with SIS. However, we recommend that more and long-term studies be conducted to support these results.