Ecological system: Stability and bifurcation
- Tez No: 746524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Av ve yırtıcının iki yaş aşaması arasındaki etkileşimi açıklamak için üç boyutlu bir av-yırtıcı modeli önerilmektedir. Korku işlevi, av popülasyonunda modellenmiştir. Ayrıca, avın, yırtıcı hayvan karşıtı davranış gösterecek kadar güçlü olduğu ve yırtıcıya karşı dirence doğal bir tepki olarak avcıyı öldürme yeteneğine sahip olduğu varsayılmıştır. Geleneksel Holling diski Eq. (Holling tip II) avın kullanım süresini ve av için arama süresini göz önünde bulundurarak, avcı için ek bir yiyecek (AF) içerecek şekilde av tüketimini açıklamak üzere değiştirilmiştir. Sol'un varlığı, benzersizliği ve sınırlılığı. önerilen model incelenmiştir. Yerel kararlılık analizleri, tüm uygulanabilir denge noktalarına (EP'ler) karar verildikten sonra gerçekleştirilir. Lyapunov yöntemi, bu model için küresel kararlılık analizlerini araştırmak için de kullanılır. Hopf çatallanma (HB) ile birlikte yerel çatallanma (LB) olasılığı incelenmiştir. Ayrıca, çalışmamızı tamamlamak ve analitik sonuçlarımızı doğrulamak için, modelin global dinamiklerini araştırmak ve kontrol parametreleri setini belirlemek için sayısal simülasyonlar yapılır.
Özet (Çeviri)
A three-dimensional prey-predator model is suggested to explain the interplay between prey and two age stages of the predator. The fear function is modeled in the prey population. It has also been hypothesized that the prey is strong enough to show anti-predator behavior and has the ability to kill the predator as a natural response to resistance to predation. The traditional Holling's disk Eq. (Holling type II) is modified to explain the prey consumption to involve an additional food (AF) for the predator, taking into consideration the handling time, and the search time for the prey. The existence, uniqueness, and boundedness of the Sol. of the proposed model are investigated. The local stability analyses are carried out after deciding all viable equilibrium points (EPs). The Lyapunov method is also used to investigate the global stability analyses for this model. The probability of local bifurcation (LB), along with Hopf bifurcation (HB), is studied. Moreover, to complete our study and confirm our analytical results, Numerical simulations are performed to investigate the global dynamics of the model and determine the set of control parameters.