Kekemeliği olan ve olmayan çocuklarda görsel ve işitsel olarak sunulan duygusal uyaranlarda konuşmanın motor performansının karşılaştırılması
Comparison of motor performance of speech in visual and auditory presented emotional stimuli in children who do and do not stutter
  1. Tez No: 746523
  2. Yazar: AYŞE BUSE SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kekemelikte duygusal tepkiselliği inceleyen çalışmalarda sıklıkla EEG (OİP), fizyolojik yanıtlar, davranışsal deneyler ve ölçekler gibi veri toplama yöntemlerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu çalışmada ise, bu olguyu farklı bir metodoloji ile incelemek adına, kekemeliği olan ve olmayan çocukların olumlu, olumsuz ve nötr nitelikteki görsel (IAPS) ve işitsel (IADS) uyaranlar karşısında sergiledikleri konuşmanın motor parametrelerine dayalı ölçülen duygusal tepkiselliklerinin karşılaştırılması ve incelenen parametrelerin tanısal ayırt etme performanslarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 7-12 yaşları arasında, kekemeliği olan 20 ve kekemeliği olmayan 41 olmak üzere toplam 61 çocuk katılmıştır. Olumlu, olumsuz ve nötr duyguları ortaya çıkarmak için, görsel (IAPS) ve işitsel (IADS) uyaran sistemi kullanılmıştır. Motor konuşma performansı kapsamında; F2 geçiş hızı, diadokokinetik (DDK) hız ve hece hızı parametreleri birer değişken olarak ele alınmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, tüm uyaran türü (görsel-işitsel) ve niteliklerinde (olumlu-olumsuz-nötr) kekemeliği olan çocuklar tüm motor parametrelerde kekemeliği olmayan çocuklardan anlamlı düzeyde düşük performans sergilemişlerdir. DDK hız parametresi için kekemeliği olan çocuklar olumsuz işitsel uyaranlar niteliğinden anlamlı düzeyde daha çok etkilenirken, tipik gelişim gösteren çocuklar olumlu işitsel uyaran niteliğinden daha çok etkilenmiştir. Hece hızı parametresinde ise her iki gruptaki katılımcılarda, uyaran türü fark etmeksizin negatif uyaran türünde anlamlı düzeyde daha düşük değerler gözlenmiştir. DDK hız parametresine ilişkin en yüksek tanı performansı gösteren parametre, negatif uyaran niteliğindeki işitsel uyaranlar olurken; hece hızı parametresine ilişkin en yüksek diagnostik performans gösteren parametre, negatif uyaran niteliğindeki hem işitsel hem de görsel uyaranlar olmuştur. Bu bulgular, oldukça karmaşık bir altyapıya sahip kekemelik olgusundaki duygusal tepkiselliğe ilişkin kanıtları genişletmiş, kuramsal ve klinik alan için önemli çıkarımlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies exploring emotional reactivity in stuttering usually employ data collection methods such as EEG, physiological reactions, behavioral task and scales. In this study, in order to examine this phenomenon with a different methodology, it was aimed to compare the emotional reactivity based on motor parameters of speech of who do (CWS) and do not stutter (CWNS) in the face of positive, negative and neutral visual (IAPS) and auditory (IADS) stimuli and diagnostic discrimination performances of the examined parameters. A total of 61 children, aged between 7 and 12, 20 CWS and 41 CWNS, were included in the study. In the study, two different stimulus types (IAPS and IADS) were used to reveal positive, negative and neutral emotions. The parameters used for the evaluation of motor speech performances are F2 transition rate, diadocokinetic (DDK) rate and syllable rate. According to the findings of the study, it was determined that the measurements of DDK rate, F2 transition rate and syllable rate parameters of the participants with normal development according to all stimulus types and stimulus qualities were higher than the CWS. For the DDK rate parameter, CWS were more affected by the negative auditory stimulus quality; on the other hand, CWNS were more affected by the positive auditory stimulus quality. Syllable rate parameter, lower values were observed in the negative stimulus type for the participants in both groups, regardless of the type of stimulus. While the parameter with the highest diagnostic performance regarding the DDK velocity parameter was negative stimulus IADS stimuli; the parameter with the highest diagnostic performance regarding the syllable parameter is both IADS and IAPS stimuli, which are negative stimuli. The evidence for emotional reactivity in the stuttering phenomena has been enhanced by these results, which have considerable clinical and theoretical implications.