Yüksek yapılarda uzak ve yakın saha deprem etkileri
Near-fault and far-fault effects on tall buildings
- Tez No: 746534
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ülkemizin özellikle büyük şehirlerinde gün geçtikçe artan bir yüksek yapı stoğu bulunmaktadır. Bu yapıların depremde hasar görmesi durumunda güçlendirilmeleri çok zor olmaktadır. Yüksek binaların içinde aynı anda bulunan insan sayısı da oldukça fazladır. Tüm bunlar göz önüne alındığında, olası depremlerde hasar görecek olan yüksek yapılar, çevrelerine ve içindeki insanlara büyük zararlar verebilirler. Bu sebeplerle yüksek yapıların tasarımında bu afetlerden kaynaklanan etkiler doğru bir şekilde değerlendirilmelidir. Yüksek yapıların sahip olduğu bazı dinamik özellikler, deprem karşısında farklı açılardan değerlendirilmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu özelliklerinden birisi olan uzun periyotlardaki doğal salınımlarıdır. Uzak saha depremlerinde uzun periyot bölgesinde görülen salınımlar, yüksek yapıların salınımları ile örtüşmektedir. Bu örtüşme yüksek yapılarda farklı etkilere sebep olabilmektedir. Günümüzde yürürlükte olan TBDY 2018, yüksek yapıların analizinde zaman-tanım alanında yapılacak analizleri zorunlu tutmaktadır. Bu analizlerde kullanılacak deprem kayıtlarının yapı sahasına uzaklığı konusunda bir kriter bulunmamaktadır. Uzak ve yakın saha depremlerinin yüksek yapılar üzerindeki farklı etkilerinin anlaşılabilmesi için TBDY 2018'e uygun olarak 11 adet yakın saha ve 11 adet uzak saha deprem kaydı seçilmiştir. Kayıtlar, Pasifik Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi'nden alınmıştır. Bu kayıtlar yüksek yapının bulunduğu konuma ait spektrum ile ölçeklenerek ve ölçeklenmeden ayrı ayrı analiz edilmiştir. Sonuçlar taban kesme kuvvetleri, göreli kat ötelemeleri, deformasyonlar ve elemanların tasarım kuvvetlerinin değerleri üzerinden mukayeseli olarak tartışılmıştır. Bu simülasyon çalışmalarından elde edilen gerçeğe yakın davranışı yansıtmak için tipik çıktı örnekleri olarak bazı dikkat çeken analiz sonuçları verilecektir.
Özet (Çeviri)
Especially in big cities, there is a big stock of tall building increasing in number everyday in our country. If these structures are damaged in an earthquake, it is difficult to strengthen them. The number of people in high-rise buildings at the same time is also quite high. Considering all of these, high-rise buildings that will be damaged in possible earthquakes can cause major damage to their environment and people inside the building. For these reasons, the effects of these disasters should be properly evaluated in the design of high-rise buildings. Some dynamic features of high-rise buildings make it necessary to evaluate them from different perspectives in the face of earthquakes. One of these features is its natural oscillations in long periods. The oscillations observed in the long period region in far-field earthquakes coincide with the oscillations of tall structures. This overlap can cause different effects on tall buildings. TBDY 2018, which is in force today, requires time-history analyzes for tall buildings. There is no criteria for the distance of earthquake records to be used in these analyzes to the building site. In order to understand the different effects of far-field and near-field earthquakes on tall buildings, 11 near-field and 11 far-field earthquake records were selected in accordance with TBDY 2018. The records were obtained from the Pacific Earthquake Research Center (PEER). These records were used in analyzes separately with and without scaling with the spectrum of the location of the building. The results are discussed comparatively on the values of shear forces, story drifts, deformations and design forces of the elements. Some spectacular conclusive results are given as typical output examples to reflect the approximate real behaviour from this simulation studies.