Chêneau tip spinal ortez kullanan adölesan idiopatik skolyozlularda tabanlığın fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi, denge ve plantar basınca etkisi
Effect of insole on functional capacity, quality of life, balance and plantar pressure in adolescent idiopathic scoliosis using chêneau type spinal orthosis
- Tez No: 746535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖZDEMİR GÖRGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Adölesan İdiopatik Skolyoz (AİS) 10-19 yaşlarındaki bireylerde yaygın olarak görülen omurganın üç boyutlu deformitesidir, konservatif tedavi yöntemlerinden spinal ortez uygulaması günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir. Skolyozlu bireylerde spinal ortez uygulaması fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi, denge ve plantar basıncı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Chêneau tip spinal ortez kullanan AİS bireylerde 3 ay boyunca tabanlık kullanımının fonksiyonel kapasite, yaşam kalitesi, denge ve plantar basınca etkisinin araştırılmasıdır. Çalışma grubu; Cobb açısı 20-45⁰ olan, 10-19 yaş aralığında 42 katılımcıdan oluşmuştur. Katılımcılar randomize olarak 2 gruba ayrılmıştır; Chêneau tip spinal ortez kullanan kontrol grubu-KG (n=21) ve Chêneau tip spinal ortez ile tabanlık kullanan grup-TG (n=21). KG grubuna 3 ay boyunca yalnızca spinal ortez uygulanırken, TG grubuna Chêneau tip spinal ortez ile tabanlık uygulanmıştır. Ölçümler, bir haftalık spinal ortez uygulamasından sonra ve 3.ayın sonunda tekrarlanmıştır. Katılımcıların fonksiyonel kapasite değerlendirilmesi için 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT), yaşam kalitesi için Scoliosis Research Society-22 (SRS-22), denge ve plantar basınç ölçümleri için Sensor Medica Maxi pedobarografik cihazı kullanılmıştır. TG grubunda Cobb açısı, fonksiyonel kapasite, postrüral denge, statik plantar basınç değerlerinde ve kadansta, KG grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu yönde değişimler bulunmuştur. Sonuç olarak Chêneau tip spinal ortez kullanan AİS bireylerde tabanlık kullanımının; fonksiyonel kapasite, denge ve plantar basınç değerleri üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) is a three-dimensional deformity of the spine that is commonly seen in individuals aged 10-19 years, and spinal orthosis application, one of the conservative treatment methods, is widely preferred today. Spinal orthosis application in individuals with scoliosis may adversely affect functional capacity, quality of life, balance and plantar pressure. The aim of this study is to determine the use of insoles for 3 months in AIS individuals using Chêneau type spinal orthosis functional capacity, quality of life, balance and the effect of plantar pressure is to investigate. Study group included 42 individuals aged between 10-19 with a Cobb angle of 20-45⁰. Participants were randomly separated into 2 groups; Control-KG (n=21) and using insoles-TG (n=21). While only Chêneau type spinal orthosis was applied to KG group for 3 months, Chêneau type spinal orthosis and insoles were applied to TG group. Measurements were repeated after one week of spinal orthosis application and at the end of the 3rd month. The 6 Minute Walk Test (6 MWT) was used to evaluate the functional capacity of the participants, the Scoliosis Research Society-22 (SRS-22) for quality of life, and the Sensor Medica Maxi pedobarographic device for balance and plantar pressure measurements. Statistically significant and positive changes were found in Cobb angle, functional capacity, postrural balance, static plantar pressure values and cadence in the TG group compared to the KG group. In conclusion, the use of insoles in AIS individuals using Chêneau type spinal orthosis; It has been determined that it has a positive effect on functional capacity, balance and plantar pressure values.