Yapı tasarımında enerji esaslı yöntemlerin kullanılması
The use of energy based methods in structural design
- Tez No: 970826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Ülkemizin sismik olarak aktif bir bölgede yer alması, yakın zaman ve geçmişte büyük depremlere maruz kalması, doğal afetler arasında depremi ayrı bir yere koymaktadır. Son olarak 2023 Kahramanmaraş depremi ile depremin yıkıcı etkileri tekrar görülmüş ve bu durum depreme dayanaklı yapı tasarımının önemini tekrar göstermiştir. Yapının dinamik davranışının doğru belirlenmesi depreme dayanıklı yapı tasarımının temelini oluşturmaktadır. Yapıların dinamik davranışını belirleyen birçok parametre bulunmaktadır. Bu parametrelerden biri olan sönüm yapının dinamik etkiler altında yer değiştirmesini etkilemektedir. Betonarme yapılar için genellikle %5 sönümleme oranı kullanılmakta olup, bu değer; yapının tipine, binalarda enerji sönümleme cihazlarının kullanılmasına, bina yüksekliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yüksek katlı yapılarda genellikle sönüm oranı %5 'ten daha düşük olurken, az katlı binalarda bu oranlar daha yüksek seviyelere ulaşabilmektedir. Yapı yüksekliği arttıkça sönüm oranının azaldığı bilinmekte birlikte, özellikle yüksek katlı binaların dinamik tepkisinin doğru bir şekilde belirlenebilmesi için sönüm oranının doğru tahmin edilmesi gerekmektedir. Yapı tasarımında en yaygın kullanılan araçlardan biri ivme tepki spektrumlarıdır. Bu spektrumlar belirli yer hareketleri etkisi altında %5 sönüm oranı olan tek serbestlik dereceli sistemin maksimum tepkilerinden oluşmaktadır. Ancak %5' ten farklı sönüm oranına sahip sistemlerin sismik taleplerinin bu yöntemle doğru bir şekilde belirlenebilmesi için ivme ordinatlarının ilgili sistemin sönüm oranına göre düzenlenmesi gerekmektedir. Sönüm oranının yeni duruma göre düzenlenmesi yani sönüm değişim katsayısının elde edilmesi günümüze kadar yer değiştirme ve ivme spektrumları kullanılarak yapılagelmiştir. Son dönemlerde yapıların enerji esaslı olarak tasarlanması yeni bir yaklaşım olarak çalışma konusu olmuştur. Bu tez çalışması kapsamında sönüm değişim katsayısı yakın ve uzak saha deprem kayıtları ile %3, %10, %20, %30 sönüm oranları için periyoda bağlı olarak sönüm değişim katsayısı enerji spektrumları esaslı yöntem ile elde edilerek, elde edilen bu katsayılar kıyaslanarak farklı sönüm oranlarının sönüm değişim katsayısına etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that our country is located in a seismically active region and has been exposed to major earthquakes in both recent and past times, earthquakes occupy a distinct position among natural disasters. Most recently, the destructive effects of earthquakes were once again observed during the 2023 Kahramanmaraş earthquake, underscoring the critical importance of earthquake-resistant structural design. Accurate determination of a structure's dynamic behavior forms the foundation of earthquake-resistant design. There are numerous parameters that influence the dynamic response of structures, one of which is damping, which affects the displacement of the structure under dynamic loads. For reinforced concrete structures, a damping ratio of 5% is commonly used; however, this value may vary depending on the structural type, the use of energy dissipation devices, and the building height. Generally, damping ratios tend to be lower in high-rise buildings and higher in low-rise structures. Although it is known that damping decreases with increasing building height, in order to accurately assess the dynamic response of tall buildings, it is essential to correctly estimate the damping ratio. One of the most widely used tools in structural design is the acceleration response spectrum. These spectra represent the maximum responses of single-degree-of-freedom (SDOF) systems with 5% damping under specific ground motions. However, to accurately evaluate seismic demands for systems with damping ratios different from 5%, the spectral ordinates must be adjusted based on the actual damping ratio of the system. This adjustment requires the calculation of a damping modification factor, which has traditionally been derived using displacement and acceleration spectra. In recent years, energy-based design approaches for structures have emerged as a new research focus. In this thesis study, damping modification factors are derived based on energy spectra for damping ratios of 3%, 10%, 20%, and 30% using both near-field and far-field earthquake records, and the variation of the damping modification factor with respect to period is examined. The results are compared to reveal the influence of different damping ratios on the damping modification factor.