Yazılı ve arkeolojik kaynakların ışığında eskiçağ toplumlarında mülkiyet anlayışı
Understanding of ownership in ancient societies in the light of written and archaeological sources
- Tez No: 746546
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tarihin erken dönemlerinden itibaren insanoğlu bir şeylere sahip olmak ve sahip olduklarını istediği gibi kullanmak arzusunu taşımıştır. İlk yerleşik hayatın başladığı Neolitik Çağda tarım devrimini de gerçekleştiren Eski Yakın Doğu toplumları, yazılı bir kültüre sahip olmasalar bile arkeolojik bulgulardan anlaşıldığı kadarıyla oturacakları bir evin ve ekebilecekleri bir tarlanın ya da bahçenin sahibi idiler. Ayrıca onların evcilleştirdiği birtakım küçükbaş hayvanları da vardı. Aslında bütün bu göstergeler, Neolitik Çağdan itibaren bir mülkiyet anlayışının varlığına işaret etmektedir. Kalkolitik ve Eski Tunç Çağı buluntuları da insanoğlunun taşınır ya da taşınmaz birtakım mülkler edindiklerinin işaretlerini taşımaktadır. Yazının icadıyla birlikte hayatın bütün aktiviteleri ve yapılan her şey kayıt altına alındığı için mülkiyetle ilgili verilere ulaşmak çok daha kolay olmaktadır. Nitekim hem Mezopotamya hem Mısır hem de Anadolu toplumları, mülkiyet anlayışına ışık tutan birçok vesika bırakmışlardır. Özellikle yasa metinleri, mülkiyet anlayışına dair çok önemli bilgiler aktarmaktadırlar. Bu çalışmada Eski Yakın Doğu coğrafyasında ortaya çıkmış büyük medeniyetlerin mülkiyet anlayışı yazılı ve arkeolojik belgelerin ışığında incelemek amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the early periods of history, human beings have had the desire to own something and use what they have as they wish. Even though the Ancient Near East societies, which also realized the agricultural revolution in the Neolithic period, when the first settled life began, did not have a written culture, they had a house to live in and a field or garden where they could plant, as understood from the archaelogical findings. There were also some small cattle that they domesticated. In fact, all these indicators point to the existence of an understanding of ownership since the Neolithic age. Chalcolithic and Early Bronze Age findings also bear the signs that human beings acquired some movable or immovable properties. With the discovery of writing, it is much easier to Access property-related data, since all activities of life and everything done are recorded. As a matter of fact, both Mesopotamian, Egyptian and Anatolian societies left many documents that shed light on the understanding of property. In particular, the law texts convey very important information about the understanding of property. In this study, we tired to reveal the ownership understanding of societies, which were the creators of great civilizations that emerged mainly in the Ancient Near East geography, in the light of written and archaeological documents.