Two sides of the same coin: The impact of social comparison on social anxiety through cognitive biases
Madalyonun iki yüzü: Sosyal karşılaştırmanın sosyal kaygı üzerindeki etkisinin bilişsel yanlılıklar aracılığıyla incelenmesi
  1. Tez No: 746547
  2. Yazar: BESTE İÇAĞASI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sosyal kaygının en önemli sürdürücü faktörlerinden biri, kişilerin kendilerini başkalarıyla karşılaştırırken, olumsuz öz değerlendirmelerde bulunmasıdır. Bireyin kendini değerlendirmesi sosyal karşılaştırma sürecinden etkilenir. Bilişsel model, kaygı bozukluklarının, bireyin sahip olduğu çarpık düşüncelerden ve işlevsiz benlik inançlarından kaynaklandığını varsayar. Bu düşünce ve inançlar, bireyleri sosyal ilişkileri olumsuz değerlendirmeye ve sosyal çevreyi tehlikeli olarak algılamaya yöneltmektedir. Sosyal kaygı ve bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar varken, bunu sosyal karşılaştırma kuramı çerçevesinde yapan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu tez çalışmasında sosyal karşılaştırma yönelimi ile sosyal kaygı arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmaların ve işlevsel olmayan sosyal inançların aracı rolü incelenmektedir. Çalışmanın örneklemini 20-68 yaş arası 208 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcı Bilgi Formu, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Iowa-Netherlands Sosyal Karşılaştırma Yönelimi Ölçeği, Yukarı Yönlü Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Aşağı Yönlü Sosyal Doğru Karşılaştırma Ölçeği, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği ve Sosyal Düşünceler ve İnançlar Ölçeği olmak üzere toplam yedi ölçek kullanılmıştır. Sonuçlar hem bilişsel çarpıtmaların hem de işlevsel olmayan sosyal inançların sosyal karşılaştırma yönelimi ile sosyal kaygı arasındaki ilişkiye önemli ölçüde aracılık ettiğini göstermektedir. Bu bağlamda, sosyal karşılaştırma yöneliminin sosyal kaygı üzerindeki etkisinde bilişsel çarpıtmaların ve işlevsel olmayan sosyal inançların aracı rolünü ortaya koyan bu çalışmanın literatüre önemli bir katkı sunacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada elde edilen bulguların mevcut bilişsel-davranışçı yaklaşımlara yeni bir bakış açısı sağlayacağı ve tedavi planlama sürecinde terapistlere faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important maintaining mechanisms in social anxiety is negative self-evaluation, especially when comparing oneself to others. An individual's self-evaluation is influenced by social comparison process. The cognitive model assumes that anxiety disorders result from distorted thoughts and dysfunctional self-beliefs held by the individual. These thoughts and beliefs lead individuals to negatively evaluate social relationships and perceive the social environment as dangerous. While there are studies that examine the relationship between social anxiety and cognitive distortions, there is no study that does so within the framework of social comparison theory. Thus, the present study examines the mediating role of cognitive distortions and dysfunctional social self-beliefs in the relationship between social comparison orientation and social anxiety. The sample consists of 208 participants aging between 20-68 years. A total of seven scales were used, namely the Participant Information Form, Liebowitz Social Anxiety Scale, Iowa-Netherlands Comparison Orientation Measure, Upward Comparison Scale, Downward Comparison Scale, Cognitive Distortions Scale, and Social Thoughts and Beliefs Scale. Indeed, results suggest that both cognitive distortions and dysfunctional social self-beliefs significantly mediate the association between social comparison orientation and social anxiety. It is though that the present work contributes to the literature by demonstrating the mediating role of cognitive distortions and dysfunctional social self-beliefs in the impact of social comparison orientation on social anxiety. It is anticipated that the insights gained in this study will provide a new perspective to existing cognitive-behavioral approaches and will be useful to clinicians in treatment planning.