Kayaya soketli kazıkların taşıma kapasitelerinin kazık yükleme deneyi ve statik formüller vasıtası ile belirlenmesi
Determination of the bearing capacity of rock socketed pile by pile loading experiment and static formulas
  1. Tez No: 746545
  2. Yazar: MUHARREM AYBARS BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE BANU İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez kapsamında Trabzon ilinde yakın dönemde dolgu yapılarak denizden kazanılan bir alanda gerçekleştirilen inşaat projesi kapsamındaki kazıklara taşıtılacak radye temel sistemi incelenmiştir. Üst yapıdan gelen yüklerin zayıf taşıma kapasitesine sahip deniz dolgusuna ve onun altında yer alan denizel alüvyon birimine taşıtılamamasından dolayı kazıklar kaya birimine soketlenecek şekilde projelendirilmiştir. Projelendirilen kazıkların tasarım taşıma kapasitesi kaya soketi boyunca mobilize olması öngörülen çevre sürtünmesinden hareketle hesaplanmıştır. Proje kapsamında imal edilen kazıkların nihai taşıma kapasitelerinin tespiti ve tasarımın kontrol edilmesi amacıyla gerçekleştirilen 4 adet kazık yükleme deneyi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Deneylerden elde edilen yük-deplasman grafiklerinden yararlanılarak deney kazıkları için literatürde bulunan 3 farklı yöntem ile nihai taşıma kapasitesi belirlenmiştir. Nihai taşıma kapasitesi değerlerinden uygulama alanı için nihai çevre sürtünmesi değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen birim çevre sürtünmesi değerleri ile tasarım aşamasında farklı yöntemlerle elde edilen çevre sürtünmesi değerleri karşılaştırılmıştır. Kazıklar için belirlenen nihai taşıma kapasitelerinin proje yükü değerine oranla güvenlik katsayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the raft foundation system that will be carried to the piles within the scope of the construction project realized in an area reclaimed from the sea by filling in the province of Trabzon in the recent period has been examined. The piles were designed to be socketed into the rock unit, since the loads from the superstructure could not be transported to the sea fill with weak bearing capacity and the marine alluvium unit located below it. The design bearing capacity of the designed piles is calculated from the shaft resistance that is expected to be mobilized along the rock socket. 4 pile loading tests carried out in order to determine the final bearing capacities of the piles manufactured within the scope of the project and to control the design were examined in detail. By using the load-displacement graphs obtained from the tests, the final bearing capacity of the test piles was determined by 3 different methods found in the literature. The final unit shaft resistance values for the application area were calculated from the final bearing capacity values. The obtained unit shaft resistance values were compared with the unit shaft resistance values obtained by different methods during the design phase. Safety coefficients were determined in proportion to the project load value of the final bearing capacities determined for the piles.