Suriyeli mültecilerin tüketici kültürüne uyumunun yorumlayıcı bir analizi: Türkiye ve Fransa örnekleri
An interpretive analysis of the acculturation of Syrian refugees into consumer culture: The cases of Turkey and France
- Tez No: 746548
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖZHAN DEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tüketici çalışmaları genel olarak tüketim kültürleşmesini, göçmenlerin ev sahibi ülkenin tüketim kültürüne adapte olması olarak ifade etmektedir. Bu çalışma, mültecilerin ev sahibi ülke tüketim pratikleri üzerindeki etkisini ve ev sahibi ülkenin sosyokültürel yapısının mültecilerin tüketim pratiklerini nasıl etkilediğini içermektedir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, farklı sosyokültürel yapıya sahip iki ülke seçilmiştir. Araştırmanın amacı, Fransa ve Türkiye'nin sosyokültürel yapısının mültecilerin tüketim pratikleri üzerindeki etkisini incelemektir. Fransa ve Türkiye'deki 12 kişiden görüşme yoluyla veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Bu çalışma, Suriyeli mülteci ve sığınmacıların kültürleşmelerine ve kültürel müzakereler sırasında karşılaşabilecekleri zorluklara odaklanmaktadır. Bu zorluklar etnik, dini ve kültürel farklılıklardan kaynaklanabilecek sorunları içermektedir. Diğer zorluklar, tüketim davranışlarından ve kültürden kaynaklanabilmektedir. Araştırma sonucunda, Fransa ve Türkiye'nin sosyokültürel yapısına bağlı olarak mültecilerin tüketim pratiklerinde ulusal ve toplumsal farklılıkların etkili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Consumer studies generally express consumption acculturation as the adaptation of immigrants to the consumption culture of the host country. This study includes the effect of refugees on the consumption practices of the host country and how the socio-cultural structure of the host country affects the consumption practices of the refugees. For the purpose of the study, two countries with different socio-cultural structures were selected. The aim of the research is to examine socio-cultural structure of France and Turkey effects on the consumption practices of refugees. Data were collected from 12 people in France and Turkey through interviews and they were analyzed with a phenomenology method. This study focuses on acculturation of Syrian refugees and asylum seekers and the challenges they may face during the cultural negotiation. These challenges include issues that may arise due to ethnic, religious and cultural differences. Other challenges may stem from consumption behaviors and culture. At the end of the research, it was found that depending on the socio-cultural structure of France and Turkey, it has been revealed that national and social differences are effective on the consumption practices of refugees. It is seen that the effects of social changes on individuals are more clearly reflected in women's appearance and consumption practices than men. Therefore, it is possible to examine the sociocultural transformations of a society in a new sociocultural structure through the consumption practices of women.