Onkoloji hastalarının bakımında vaka yönetim modelinin hemşirelik bakım memnuniyeti, öz bakım yönetimi ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of case management model on nursing care satisfaction, self-care management and anxiety level in the care of oncology patients
  1. Tez No: 746651
  2. Yazar: CANAN AYYILDIZ MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kronik hastalıklarda etkin kontrol sağlayabilmek için vaka yönetim modeli önerilmektedir. Bu çalışma, onkoloji hastalarının bakımında vaka yönetim modelinin hemşirelik bakım memnuniyeti, öz bakım yönetimi ve kaygı düzeyine etkisini incelemek amacıyla ön test -son test kontrol gruplu yarı deneysel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini iki vakıf hastanesinin onkoloji bölümünde kanser tanısı ile tedavi alan ve dâhil edilme kriterlerine uyan gönüllü 61 kanser hastası oluşturmuştur. Deney grubuna vaka yönetim modeli doğrultusunda vaka yönetim prosedürü, kontrol grubuna rutin klinik bakım uygulanmıştır. Veriler Bilgi Formu, Kronik Hastalıklarda Öz Bakım Yönetimi Ölçeği, Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği, Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği ile toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, Mann- Whitney U, Wilcoxon ve ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A case management model is recommended to provide effective control in chronic diseases. This study was carried out in a quasi-experimental type with pretest-posttest control group in order to examine the effect of case management model on nursing care satisfaction, self-care management and anxiety level in the care of oncology patients. The sample of the study consisted of 61 volunteer cancer patients who received treatment with the diagnosis of cancer in the oncology department of two foundation hospitals and met the inclusion criteria. Case management procedure was applied to the experimental group in line with the case management model, and routine clinical care was applied to the control group. Data were collected with Information Form, Self-Care Management Scale in Chronic Diseases, State Trait Anxiety Inventory, and Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale. The analysis of the data is detailed in the content of the thesis. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, Wilcoxon and chi-square tests were used.