Kontrol edilebilir hatveli bir pervane için farklı hatve geçişlerindeki hidrodinamik davranışının sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of hydrodynamic behavior at different pitch transitions for a controllable pitch propeller
  1. Tez No: 746652
  2. Yazar: KAAN AKTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Günümüzde daha yüksek hız ve verim için kontrol edilebilir hatveli pervaneler (CPP) sabit hatveli pervanelere (FFP) göre daha fazla tercih edilmektedir. Kontrol edilebilir hatveli pervanelere en büyük ihtiyaç, bu pervanelerde kanatlara etki eden kuvvetin hidrolik olarak modellenmesidir. Bu çalışmada, açık su koşullarında pervane kanatlarına etki eden tork değeri elde edilmeye çalışılmıştır. DTMB 4119 tipi sabit hatveli pervane modifiye edilerek kontrol edilebilir hatveli pervaneye dönüştürülmüş ve bu pervane üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Analizler beş farklı ilerleme katsayısında, ilerleme katsayılarına uygun olarak belirlenmiş farklı gemi hızlarında, temelde tam ileri yol ile sıfır hatve olacak şekilde iki farklı kanat başlangıç pozisyonunda gerçekleştirilmiştir. RANS (Reynolds-Averaged Navier-Stokes Equations) denklemlerinin çözümü ile sayısal teknikler elde edilmiştir. Sayısal sonuçlar, kanatta zamana bağlı tork, pervane itişi, akış hızı ve akım çizgileri ile mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Today, controllable pitch propellers (CPP) are preferred more than fixed pitch propellers (FFP) for higher speed and efficiency. The greatest need for controllable pitch propellers is hydraulic modeling of the force acting on the blades in these propellers. In this study, it was tried to obtain the torque value affecting the propeller blades in open water conditions. DTMB 4119 type fixed pitch propeller has been modified to controllable pitch propeller and studies have been carried out on this propeller. The analyzes were carried out in five different propagation coefficients, at different ship speeds determined in accordance with the propagation coefficients, in two different wing starting positions, basically full forward path and zero pitch. Numerical techniques were obtained by solving RANS (Reynolds-Averaged Navier-Stokes Equations) equations. Numerical results are available with time-dependent torque at the blade, propeller thrust, flow velocity, and streamlines.