The effect of fear of COVID-19 on food consumption: A cross-sectional study
COVID-19 korkusunun beslenme alişkanlıklarına etkisi: Kesitsel bir çalışma
- Tez No: 746662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR OKAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
COVID-19 pandemisi boyunca karantina sürecinin bireylerin beslenme alışkanlıklarını etkilediği çalışmalarda gösterilmiştir.Bu çalışmanın amacı pandemi boyunca bireylerin COVID-19 korku düzeyinin beslenme alışkanlıklarındaki değişime etkisini ve bu değişimin yeme davranış bozukluğu eğiliminden ne kadar etkilendiğini saptamaktır. Bu amaçla 01.06.2021-30.09.2021 tarihleri arasında Sevinç Eczanesi'ne gelen 397 gönüllü kişiye, EAT-40,FCV-19 ölçekleri ve demografik veriler ile yaşam tarzı,beslenme alışkanlıklarını saptayan veri toplama formları uygulanmıştır. Katılımcıların %44.3 ü bu sürede kilo aldığını, %11.6 sı kilo verdiğini, %1.3 ünün kilosunun değişmediğini ve %11.6 sı kilo değişimini bilmediğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
During the COVID-19 pandemic, the quarantine process affects the eating habits of individuals. The aim of this study is to determine the effect of the COVID-19 fear level of individuals on the change in their eating habits during the pandemic and how much this change is affected by the tendency of eating behavior disorder. For this purpose, Eating Attitudes Test (EAT-40) and The Fear of COVID-19 Scale (FCV-19) and data collection forms determining demographic data, lifestyle and nutritional habits were applied to 397 individuals visited who came to Sevinç Pharmacy between 01.06.2021-30.09.2021. 44.3% of the participants mentioned that gained weight during this period, 11.6% lost weight, 1.3% did not change their weight and 11.6% did not know the weight change.