Postmenapozal osteoporoz tedavisinde egzersizin etkinliği
Efficacy of exercise in the treatment of postmenopausal osteoporosis
  1. Tez No: 746711
  2. Yazar: BİLGE BELENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma egzersizin osteoporoz tedavisindeki etkinliğini araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Bu amaçla, klinik muayene ve DEXA (Dual foton X absorpsiometri) yöntemiyle postmenapozal osteoporoz tanısı konulan hastalar rastgele 2 gruba ayrıldı. Egzersiz grubunda yeralan 20 hastaya medikal tedaviye ilave olarak, haftada 2 gün birer saat süre ile sırt extansion ve postür egzersizleri ile, haftada 3 gün birer saatlik hızlı yürüme egzersiz programı uygulandı. Kontrol grubundaki 40 hastaya ise sadece medikal tedavi verildi. Medikal tedavide her iki gruba 2 hafta etidronat disodyum 400mg/gün; takiben 10 hafta 0.5μg/gün kalsitriol ve elementer kalsiyum 1000mg/gün verildi. Tedavi 6 ay sürdürüldü. Tedavi öncesi ve sonrası DEXA yöntemi ile L1-L4 vertebralarda trabeküler kemik yoğunluğu ölçüldü. 24 saatlik idrarda hidroksiprolin düzeylerine bakıldı. HAQ (Health Assesment Questionare) yöntemi ile günlük yaşam aktiviteleri (GYA) ile değerlendirildi. Tedavi sonunda, egzersiz grubunda kemik dansitesinde %4.3, kontrol grubunda yaklaşık %1,0'lık artış görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effectiveness of exercise in the treatment of osteoporosis. For this purpose, patients diagnosed with postmenopausal osteoporosis by clinical examination and DEXA (Dual photon X absorptiometry) method were randomly divided into 2 groups. In addition to medical treatment, 20 patients in the exercise group received back extension and posture exercises for one hour 2 days a week, and a one-hour fast walking exercise program 3 days a week. Only medical treatment was given to 40 patients in the control group. In medical treatment, etidronate disodium 400mg/day for 2 weeks; followed by 0.5μg/day calcitriol and 1000mg/day elemental calcium for 10 weeks. The treatment was continued for 6 months. Trabecular bone density was measured in L1-L4 vertebrae with DEXA method before and after treatment. Hydroxyproline levels were measured in 24-hour urine. It was evaluated with activities of daily living (ADL) using HAQ (Health Assessment Questionare) method. At the end of the treatment, there was an increase of 4.3% in bone density in the exercise group and approximately 1.0% in the control group.