مفهوم المقدس والمدنس عند ميرسيا إلياد دراسة نقدية تقييمية من وجهة نظر إسلامية
Mircea Eliade'ye göre kutsal ve din dışı kavramı, islami açıdan eleştirel bir değerlendirme çalışması
- Tez No: 746712
- Danışmanlar: PROF. DR. IBRAHİM M. ZEİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Arapça
- Üniversite: International Islamic University Malaysia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Dinlerin incelenmesinde 'kutsal' terimi son yüzyılın başında ortaya çıktı. Yüzyılda Batılı bilim adamları dünyadaki ilkel dinleri incelemiş ve ikircikli veya deterministik bir ilişkide 'küfür' terimi. Mircea Eliade terimleri onun pek çok eserinden farklı şekillerde kullanan bilim adamlarından biriydi. Onlarla ilgili çalışmalarına indirgemeci yaklaşımlardan yola çıkan öncüller din. Eliade, dini anlamda 'kutsal'ı bir vahiy ya da bir vahiy olarak inceledi. insandan gelen tüm din ve inançların temel ve ortak kaynağıdır. varlığı ve varlığı bu dinlerin merkezi bir birimi olarak algılaması ve sözleşmeler. Bu çalışma, Eliade'nin 'kutsal' hakkında yazdıklarının bir analizidir. ilk ve eski dinleri anlamasından gelen 'kutsal' tüm dinlerde ve inançlarda kendisi tarafından bilinen formüle edilmiş özel arketipler, ve genel olarak insan davranışında ve dini davranışta temelinde açıklanmıştır. özel. Çalışma, 'kutsal' olanın doğasının analizi yoluyla tanımlar ve Eliade tarafından kutsalın üç hiyerofanisi: "kutsal sembol, kutsal zaman ve kutsal yer. Çalışma Eliade'ın din anlayışını ortaya koyuyor her şeyin gerçeği olduğunu iddia ettiği kozmik dini doktrin içinde resmettiği borçlar ve inançlar. Eliade'nin 'kutsal' ve 'kutsal olmayan' kavramlarının incelenmesi Eliade'nin kitabı, İslam'daki 'kutsal' ve 'kutsal olmayan' meselesini karşılaştırmalı olarak gündeme getiriyor ve İslam'da kutsal ve din dışı olanı tanımlayarak Eliade kavramının eleştirisi ve Müslümanların kozmik kavramıyla ilişkileri.
Özet (Çeviri)
The term 'sacred' in the study of religions appeared at the beginning of the last century Western scholars studied primitive religions in the world and combined it with the term of 'profane' in an ambivalent or a deterministic relationship. Mircea Eliade was one of those scholars who used the terms in in a different ways from most of his predecessors who set off on their studies of them from the reductionist approaches to religion. Eliade studied the 'sacred' in its religious sense as a revelation or a fundamental and common source to all religions and beliefs, proceeding from human existence and his understanding of the being as a central unit of these religions and beliefs. This study is an analysis of what was written by Eliade about the 'sacred' and the 'profane' from his understanding of the initial and ancient religions, from which are formulated specific archetypes that are known to him in all religions and beliefs, and explained on its basis in human behaviour in general and religious behaviour in particular. The study identifies, through analysis of the nature of the 'sacred' and the 'profane' by Eliade, the three hierophanies of the sacred: the 'sacred symbol, the sacred time, and the sacred place. The study reveals Eliade's understanding of religion which he pictures in the cosmic religious doctrine that he alleges as the truth of all religions and beliefs. The study of Eliade's concept of the 'sacred' and the 'profane' of Eliade raises the issue of the 'sacred' and the 'profane' in Islam, by comparison and criticism of Eliade's concept, through defining the sacred and the profane in Islam and their relation to Muslims' cosmic concept.