الدور التمويلي للضرائب في بلدان عربية مختارة للمدة (١٩٨٥- ٢٠٠٢)
1985-2002 yıllar arasında arası seçilmiş Arap ülkelerinde vergilerin finansman rolü
  1. Tez No: 746715
  2. Yazar: MOHAMAD SAMİ ABDULA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASHİM MOHAMMED AL-ARGOOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: University of Mosul (جامعة الموصل)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı, maliye politikasının önemli araçlarından biri olan vergilerin rolünü belirlemektir. Araştırmada, vergiler dolaylı ve dolaysız olarak ikili bir ayrıma tabi tutulmuş ve kamu harcamaları finansmanındaki payları araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına ilişkin veriler (1980-2002) yıllarına ait verilere, aritmetik ortalama, standart sapma ve analitik yöntemler uygulanarak elde edilmiştir. Söz konusu dönemde meydana gelen en önemli gelişmeleri tespit etmek için yirmi iki yıllık süreç beşer yıllık alt dönemlere ayrılarak analiz edilmiştir. Araştırma da yedi Arap Ülkesi incelenmiştir. Bunlar; Mısır, Yemen, Ürdün, Irak, Tunus, Fas, Suriye'dir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde vergi yapısı konusu üç ana başlık altında ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Arap ülkelerindeki vergi yapılarının gerçek performansı incelenmiştir. Üçüncü bölümde de, dolaylı ve dolaysız vergilerin finansman rolü analiz edilmiştir. Çalışmanın ilgili olduğu dönemlerde vergilerin toplam harcamaları finanse etme oranı ortalama olarak, Fas'ta % 74.58, Mısır'da % 55.68, Ürdün'de % 51.76, Yemen'de % 36.6, Suriye'de % 31.25 ve Irak'ta % 10.12 olarak tespit edilmiştir. Vergilerin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki katkı payının ise vergilerin kamu harcamalarını finanse ettiği oranlardan daha düşük olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra, kamun harcamaları ile vergi gelirleri arasında anlamlı ilişki olduğu ve kamu harcamalarını vergilerde meydana gelen değişiklere bağlı olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma bir takım sonuç ve önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to demonstrate thr role of taxes as it is the most important instrument of fiscal policy. The taxes are divided into direct and indirect taxes and explaining the role of each of them in financing process, as well as to their relative importance in public reveneue and that by using the analytical manner, using the mean, and standard deviation for the period in order to capture the most important develepments occurred during the mantioned periods. The research include seven Arabic countries (Egypt, Yemen, Jordan, Iraq, Tunisia, Morococ an Syria) The research consist of three major chapters. The first one explains what is the taxes structure, and dealing with that through three section. While chapter tow sheds light upon the reality of the taxes structure performance in Arabic countries. Chapter three deals with the analyzing and explaining the role of direct and indirect taxes. It is appeared that the total received taxes which contributes in financing was (74.58) percent of financing in Morocco, and in Egypt an Jordan it was (55.68), (76) respectively, while in Yemen it was (36.62) percent, Syria (31.25) percent, and in Iraq (10.21) percent over the period of the research. While their contribution in GDP was realtively by the total taxes in the total finance. There was significant relationship between public expenditure and taxes revenue, and the expenditure was always respondent to the change in taxes. The research conclude with several conclusion and suggestion.