تهیه نانو ذرات نقره با استفاده از گیاهان دارویی و کاربرد های تجزیه ای آن
Preparation of silver nanoparticles using pharmaceutical plants and their analytical applications
- Tez No: 746717
- Danışmanlar: PROF. DR. KHALİL FARHADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Farsça
- Üniversite: Payame Noor University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son zamanlarda nanomalzemeler, bilim ve teknolojinin farklı alanlarındaki yeni uygulamaları ve özellikleri nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Bu nanoyapıların geniş çeşitleri arasında, metal nanoparçacıklar, özellikle gümüş nanoparçacıklar, benzersiz fiziksel ve kimyasal özellikleri ve potansiyel elektronik, optik, farmasötik, biyomedikal, kozmetik ve katalitik uygulamaları nedeniyle nanoteknoloji alanında kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Nanoteknolojinin en önemli yönlerinden biri, toksik ve tehlikeli kimyasallar kullanmadan metalik nanoparçacıkların sentezi için güvenilir ve çevre dostu süreçlerin geliştirilmesidir. Bu hedefi geliştirmek için, nanoparçacıkların sentezi için biyolojik olarak ilham alan deneysel süreçlerin geliştirilmesi, nanoteknolojinin temel bir dalı haline dönüşmektedir. Bu tezin birinci ve ikinci bölümlerinde, farklı doğal farmasötik bitkiler kullanılarak kararlı gümüş nanoparçacıkların biyolojik ve yeşil sentezinin değerlendirilmesi araştırılmıştır. Sentezlenen gümüş nanoparçacıkların morfolojisi, boyut dağılımı, kristal yapısı ve stabilitesi UV-Görünür spektroskopi, XRD, EDX, SEM ve FTIR ile karakterize edildi. Gümüş nanopartiküllerin arzu edilen ve güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilindiğinden, bu tezin üçüncü bölümünde biyolojik olarak sentezlenen gümüş nanopartiküllerin antibakteriyel aktivitelerini araştırdık. Son bölümde, diğer geçiş metali iyonları, alkali ve toprak alkali metal iyonlarının girişimi olmadan su ortamında Hg2+'yı araştırmak için seçici bir kolorimetrik sensöre dayanan, biyolojik olarak yeni sentezlenmiş gümüş nanoparçacıklar için yeni bir analitik uygulama önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently nanomaterials have drawn considerable attention due to their new applications and properties in different fields of science and technology. Among the large varieties of those nanostructures, metal nanoparticles especially silver nanoparticles have been extensively investigated in the nanotechnology area because of their unique physical and chemical properties and potential electronic, optical, pharmaceutical, biomedical, cosmetic, and catalytic applications. One of the most important aspects of nanotechnology is the development of reliable and eco-friendly processes for the synthesis of metallic nanoparticles without using any toxic and hazardous chemicals. To improve this objective, the development of biologically inspired experimental processes for the synthesis of nanoparticles is evolving into an essential branch of nanotechnology. In the first and second sections of this thesis, the evaluation of biological and green synthesis of stable silver nanoparticles has been investigated by using different native pharmaceutical plants. The morphology, size distribution, crystal structure, and stability of synthesized silver nanoparticles were characterized by UV-Visible spectroscopy, XRD, EDX, SEM, and FTIR. Since silver nanoparticles have been known to possess desirable and strong antimicrobial properties, we investigated the antibacterial activities of biologically synthesized silver nanoparticles in the third chapter of this thesis. In the last part, a novel analytical application has been proposed for freshly biologically synthesized silver nanoparticles, based upon a selective colorimetric sensor to probe Hg2+ in water media without the interference of other transition-metal ions, alkali, and alkaline earth metal ions.