Cousinia aintabensis boiss. & hausskn. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
  1. Tez No: 746718
  2. Yazar: FATIMA KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA PASHAYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tez çalışmasında Asteracea familyasına ait Cousinia Cass. cinsinin Cynaroidae Bunge. seksiyonuna ait olan Cousinia aintabensis Boiss.& Hausskn. bitkisinden hazırlanan farklı ekstrelerinα-amilaz, α-glikozidaz, asetilkolinesteraz, butirilkolinesteraz enzimlerini inhibitör etki, antioksidan kapasite DPPH, ABTS ve FRAP testleri ile ve etkili bulunan ekstrenin fitokimyasal içeriği LC-MS/MS ile incelenmiştir. Sonuç olarak enzim inhibisyon aktivite testlerinde, CAE (C. aintabensis etilasetat alt ekstresi) alt ekstresi α-amilaz (IC50=1,010±0,010µg/ml), αglikozidaz (IC50=0.361±0.010µg/ml) ve bütirilkolinesteraz inhibitör tayini (IC50=0,367±0,012 mg/ml) deneylerinde en etkili bulunurken asetilkolinesteraz inhibisyon testinde ise CAM (C. aintabensis metanol alt ekstresi) ekstresinin daha etkili olduğu görülmüştür (%43). Ayrıca antioksidan etki testlerinde, en yüksek radikal süpürücü etkisinin CAE alt ekstresinde olduğu gözlenmiştir. Tez çalışması kapsamında etkili olarak bulunan CAE alt ekstresinde sinarin ve izoramnetin3-O rutinozit bileşikleri diğer ekstrelere göre daha yüksek miktarda bulunurken fenolik asitlerin ise daha düşük miktarlarda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the inhibitory effect on α-amylase, α-glucosidase, acetylcholinesterase, butyrylcholinesterase enzymes, antioxidant capacity by DPPH, ABTS and FRAP tests of different extracts and the phytochemical content of the active extractby LC-MS/MS from the Cousinia aintabensis plant, which belongs to the Cynaroidae Bunge. section of the Cousinia Cass. genus from the Asteraceae family. As a result, in enzyme inhibition activity tests, CAE (C. aintabensis ethylacetat sub-extract) sub-extract was found most active on α-amylase (IC50=1.010±0.010 µg/ml), α-glucosidase (IC50=0.361±0.010 µg/ml) and butyrylcholinesterase inhibitory tests (IC50=0.367±0.012 mg/ml), while CAM (C. aintabensis methanol extract) extract was found more effective (43%) in the acetylcholinesterase inhibition test than others. In addition, in the antioxidant capacity tests, the highest radical scavenging effect was observed in the CAE subextract. In the CAE sub-extract, which was found active cynarin and isoramnetin 3-O rutinoside compounds were found in higher amounts than the other extracts, while phenolic acids were found in lower amounts.