Polimetin birləşmələrinin alınma reaksiyası əsasında çoxkomponentli preparatlarda nikotinamidin təyini
- Tez No: 746754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAQİF İSGƏNDƏROV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Azerice
- Üniversite: Azerbaycan Tıp Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tıp tecrübesinde içeriğinde nikotinamidin bulunan çok bileşenli müstahzarlar geniş kullanılıyor. Bu müstahzarları bileşenlerine ayırmadan içeriğindeki nikotinamidin karakteristik, duyarlı, kolay oluşan reaksiyonlarlatayini güncel konulardan sayılmaktadır. Polivitaminli preparatlarda nikotinamidin tayini yöntemlerini seçerken aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekiyor: yöntemin teorik olarak gerekçelendirilmesi, seçicilik, kesinlik, uluslararası standartlara uyması, ilaç formülasyonlarının fizikokimyasal özelliklerinin dikkate alınması, en önemlisi ise preparatları bileşenlerine ayırmadan nikotinamidin kalitatif ve kantitatif tayininin yapılması. Polivitaminli preparatlarda nikotinamidin miktarının tespiti için fotokolorimetrik yöntem ilk kez Prof. Dr. H.M. Aliyev ve A.S. Beysenbayev tarafından önerilerek eski Sovyetler Birliği Devlet Farmakopesine dahil edilmiştir. Yürüttüğümüz araştırmalar,çeşitli çok bileşenli preparatları bileşenlerine ayırmadan nikotinamid içeriğinin kalitatif ve kantitatif olarak tayin edilebilirliğini gösterdi, çünkü, bu preparatların içeriğindeki diğer bileşenler pratik olarak nikotinamid tayinine engel değildir. Çalışmanın amacı kompleksiçerikli preparatları ayırmadan nikotinamidi kalitatif ve kantitatifolarak tespit etmektir. Bunun için kolay uygulanabilen ve karakteristik olan, Farmasötik Kimya anabilim dalı tarafından hazırlanmış ve Farmakope'nin 11. Baskısına dahil edilmiş kromojen reaksiyon –polimetin boyaların sentez reaksiyonu kullanılmıştır. Seçilen kompleks içerikli preparatları bileşenlerine ayırmadan nikotinamidin polimetin boyaların sentez reaksiyonlarına dayanarak kalitatif ve kantitatif olarak tespit etme yöntemleri geliştirilmiştir. İlk kez,“Teravit”,“Mers specialdragees”ve“Vitrum performance”gibi çok bileşenli ilaç preparatlarının bileşenlerini birbirinden ayırmadan nikotinamidinkalitatif ve kantitatif tayini, polimetin boyalarını oluşturma reaksiyonu ile yapılmıştır. Geliştirilen bu yöntemler ışığında“Teravit”, Mers specialdragees“ ve ”Vitrum performance" gibi preparatların içeriğinde bulunan nikotinamidin kalitatif ve kantitatif analiz yöntemleri analitik kontrollaboratuvarlarında standartlaştırma amacı ile kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In medical experience, multicomponent preparations containing nicotinamide are widely used. Without separating these preparations into their components, the determination of the characteristic, sensitive and easily occurring reactions of the nicotinamide in their content is considered a current issue. When choosing the methods for the determination of nicotinamide in polyvitamin preparations, it is necessary to pay attention to the following points: theoretical justification of the method, selectivity, precision, compliance with international standards, taking into account the physicochemical properties of drug formulations, and most importantly, qualitative and quantitative determination of nicotinamide without separating the preparations into its components. The photocolorimetric method for the determination of the amount of nicotinamide in polyvitamin preparations was first introduced by Prof. Dr. H.M. Aliyev and A.S. It was included in the State Pharmacopoeia of the former Soviet Union, recommended by Beysenbayev. Our research has shown that the nicotinamide content can be determined qualitatively and quantitatively without separating various multicomponent preparations into their components, because the other components in these preparations practically do not interfere with the determination of nicotinamide. The aim of the study is to determine nicotinamide qualitatively and quantitatively without separating complex-containing preparations. For this, the easily applicable and characteristic chromogen reaction-synthesis reaction of polymethyl dyes, prepared by the Department of Pharmaceutical Chemistry and included in the 11th Edition of Pharmacopoeia, was used. Methods for the qualitative and quantitative determination of nicotinamide based on the synthesis reactions of polymethyl dyes have been developed without separating the selected complex-containing preparations into their components. For the first time, the qualitative and quantitative determination of nicotinamide without separating the components of multicomponent drug preparations such as“Teravit”,“Mers specialdragees”and“Vitrum performance”was made by the reaction of forming polymethyl dyes. In the light of these developed methods, the qualitative and quantitative analysis methods of nicotinamide contained in preparations such as“Teravit”, Mers specialdragees“ and ”Vitrum performance" can be used for standardization in analytical control laboratories.