Farklı sinterleme programları ve yüzey işlemlerinin monolitik zirkonya seramiğin faz transformasyon ve kırılma dayanım üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different sintering programs and surface treatments on the phase transformation and fracture strength of monolithic zirconia ceramic
  1. Tez No: 746755
  2. Yazar: SEREN NUR DOKUZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM GÜLCE SUBAŞI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Farklı sinterleme programları ve yüzey işlemlerinin monolitik zirkonyanın yüzey özellikleri, faz transformasyon ve bükülme dayanımı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Monolitik zirkonya örnekler (n=168) sinterleme programına göre 3 gruba (klasik, hızlı, süper hızlı) ayrıldı (n=56). Sinterleme sonrasında her gruptan 1'er örnek tane boyutu analizinde kullanıldı. Kalan örnekler yüzey işlemlerine göre 5 gruba (kontrol, polisaj, glaze, aşındırma+polisaj, aşındırma+glaze) ayrıldı (n=11). Sonrasında her gruptan 1'er örnek SEM ile incelendi. Kalan örnekler termal olarak yaşlandırıldı. Örneklerin yüzey pürüzlülük, monoklinik faz içerik/hacim ve 3-nokta bükülme dayanım değerleri ölçüldü. Monoklinik faz içerik/hacim ve yüzey pürüzlülük değerleri Kruskal-Wallis ve Dunn testi ile, bükülme dayanım değerleri 2-yönlü ANOVA ve Weibull analizi ile ve gruplar arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile incelendi. Bulgular: Tane boyutu klasik sinterlemeden, hızlı ve süper hızlı sinterlemeye doğru gidildikçe küçüldü. SEM'e göre, tüm sinterleme gruplarında glaze ve aşındırma+glaze düzgün yüzey yapısı gösterdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effect of different sintering programs and surface treatments on surface properties, phase transformation and flexural strength of monolithic zirconia. Materials and Methods: Monolithic zirconia specimens (n=168) were divided into 3 groups (classical, speed, super speed) according to sintering program (n=56). After sintering, 1 sample from each group was used for grain size analysis. Remaining samples were divided into 5 groups (control, polish, glaze, grind+polish, grind+glaze) according to surface treatments (n=11). Then, 1 sample from each group was analyzed by SEM. Remaining samples were thermally aged. Surface roughness, monoclinic phase content/volume and 3-point flexural strength values of samples were measured. Monoclinic phase content/volume and surface roughness values by Kruskal-Wallis and Dunn test, flexural strength values by 2-way ANOVA and Weibull analysis and relationships between groups by Spearman's correlation analysis were analyzed. Results: Grain size decreased from classical sintering to speed and super speed sintering. According to SEM, in all sintering groups glaze and grind+glaze showed smooth surface structure.