Nifedipine bağlı dişeti büyümesi görülen ve görülmeyen hastaların klinik ve biyokimyasal açıdan karşılaştırılması
Clinical and biochemical comparison of patients with and without nifedipine induced gingival overgrowth
  1. Tez No: 746765
  2. Yazar: ECE YETİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Amaç: Bu kesitsel çalışmada, nifedipine bağlı dişeti büyümesinin klinik özelliklerinin belirlenmesi, proteom analiziyle patogenetik mekanizmasının araştırılması ve nifedipin kullanan dişeti büyümesi görülmeyen bireyler, enflamatuvar dişeti büyümesi görülen bireyler ve sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Nifedipine bağlı dişeti büyümesi görülen (NB grubu) ve görülmeyen (N grubu); enflamatuvar dişeti büyümesi saptanan (E grubu); sistemik ve periodontal açıdan sağlıklı (S grubu) olmak üzere toplam 54 birey çalışma popülasyonunu oluşturdu. Periodontal klinik parametreler kaydedildi. Eksize edilmiş olan dişeti dokularında sıvı kromatografi-kütle spektrometrisi tekniği kullanılarak gerçekleştirilen proteom analizinde tanımlanan proteinlerin web tabanlı bir biyoinformatik kullanılarak fonksiyonel gen ontolojisi analizi yapıldı. Ekspresyonu belirlenen 2 protein, Western blotlama analizi ile doğrulandı. Verilerin istatistiksel analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this cross-sectional study it was aimed to examine the clinical features of nifedipine induced gingival overgrowth (NIGO), investigate the pathogenetic mechanism of NIGO by proteomic analysis, in comparison with individuals using nifedipine without GO, individuals with inflammatory GO and healthy individuals. Material and Methods: The study population consisted of 54 individuals as follows, patients under nifedipine medication with (NB group) and without (N group) GO, non-overgrown regions of NIGO (NBY group), inflammatory GO (E group), systemically and periodontally healthy individuals (S group). Periodontal clinical parameters were recorded. Proteomic analysis was performed on excised gingival tissues using Liquid Chromatography-Mass Spectrometry technique. The identified proteins were further classified for functional gene ontology analysis using a web-based bioinformatics. Among expressed proteins, 2 of them were confirmed by Western blotting. Statistical analysis was performed.